Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Słaba sezonowa poprawa koniunktury rolnej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W II kwartale 2018 r. koniunktura w polskim rolnictwie nieznacznie się poprawiła. Wartość...

W II kwartale 2018 r. koniunktura w polskim rolnictwie nieznacznie się poprawiła. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) zwiększyła się o 1,4 punktu, z poziomu -3,1 pkt do -1,7 pkt.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wzrost wartości IRGAGR jest skutkiem zwiększenia się wartości wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, jednej ze składowych wskaźnika koniunktury, o 3,4 punktu, z poziomu -10,4 pkt do -7,0 pkt. Pogorszyły się natomiast nastroje rolników – wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej wskaźnika koniunktury, spadła o 2,5 pkt, z poziomu +11,5 do +9,0. Wartości zarówno wskaźnika IRGAGR jak i jego składników są niższe niż przed rokiem o, odpowiednio: 1,1, 0,9 i 1,4 pkt. Również roczne przyrosty wszystkich trzech wskaźników są niższe niż w II kwartale 2017 r. Poprawa koniunktury jest więc efektem sezonowym, krótkotrwałym, zaś spadkowa tendencja średniookresowa (wyrażająca się w przebiegu składowej cyklicznej IRGAGR) utrwala się.

Gospodarstwa rolne przewidują, że ich przychody w kolejnym kwartale wzrosną, co wzmocni efekt sezonowy. Biorąc jednak pod uwagę, iż echo ubiegłorocznego nadzwyczajnego przypływu optymizmu wśród gospodarstw rolnych przeminęło, nie należy raczej spodziewać się, by owa tendencja średniookresowa uległa odwróceniu. Świadczą o tym zresztą odpowiedzi rolników na poszczególne pytania ankiety. Wprawdzie wzrosły przychody z produkcji, lecz zarazem zmniejszyły się oszczędności gospodarstw rolnych i pogorszył się stan ich zadłużenia. Rośnie niechęć do finansowania produkcji rolnej z kredytu, zmniejsza się natomiast jej udział w przeznaczeniu dopłat bezpośrednich. Wzrosły zakupy nawozów mineralnych i środków ochrony roślin, jednak zmalały wydatki na nabycie pasz treściwych oraz inwestycje w maszyny, urządzenia i infrastrukturę. Obecna sytuacja w polskim rolnictwie nie jest więc typowa dla tej pory roku – wiosenne ożywienie jest słabsze niż zwykle.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl