| Autor: redakcja1

Wskaźnik bezrobocia w czerwcu najniższy od 28 lat

Pod koniec czerwca br. liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 878,4 tys. To o 27,6 tys. mniej niż w maju i o blisko 90 tys. mniej niż przed rokiem. – Stopa bezrobocia w czerwcu br. była o 0,5 pkt proc. niższa niż rok temu. Na przestrzeni ostatnich 28 lat wskaźnik bezrobocia nie osiągnął tak niskiego poziomu, jak obecnie – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.

Wskaźnik bezrobocia w czerwcu najniższy od 28 lat
W porównaniu do ubiegłego roku, w czerwcu br. liczba bezrobotnych spadła o 89,5 tys. (spadek o 9,2 proc.) i wyniosła 878,4 tys. Z kolei w zestawieniu z końcem maja br. liczba bezrobotnych spadła w czerwcu o 27,6 tys. (o 3,0 proc).
 
– Największy wpływ na spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych miały podjęcia pracy oraz aktywizacja bezrobotnych przez powiatowe urzędy pracy w ramach form aktywnych, co związane jest z pełnią prac sezonowych w budownictwie, turystyce, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Spadek liczby bezrobotnych w czerwcu 2019 roku miał miejsce we wszystkich  województwach, jednak najsilniejszy (procentowy) odnotowany został w województwach: zachodniopomorskim – o 4,4 proc. (1,9 tys. osób), warmińsko-mazurskim – o 4,0 proc. (1,9 tys. osób), pomorskim – o 3,9 proc. (1,7 tys. osób) oraz śląskim – o 3,9 proc. (2,9 tys. osób).
 
Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu br. 5,3 proc. i w porównaniu do maja br. spadła o 0,1 punktu procentowego.
 
Stopa bezrobocia w czerwcu br. była o 0,5 punktu procentowego niższa niż rok temu. Na przestrzeni ostatnich 28 lat wskaźnik bezrobocia w czerwcu nie osiągnął tak niskiego poziomu, jak obecnie – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.

W czerwcu br. spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 punktu do 0,4 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich województwach. Natężenie bezrobocia spadło najsilniej (o 0,4 punktu) w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wskaźnik bezrobocia wciąż pozostaje najwyższy w kraju (8,8 proc.).
 
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu 2019 roku (wg wstępnych danych) wyniosła  101,9 tys. i w porównaniu do maja 2019 roku spadła o  22,0  tys., czyli o 17,8 proc. Spadek ofert odnotowano we wszystkich województwach i oscylował on w przedziale od 4,7 proc. w województwie podlaskim (spadek o 0,1 tys. ofert) do 32,1 proc. w województwie opolskim (spadek o 1,1 tys. ofert).
 
– Spadek ofert pracy w czerwcu nie jest zjawiskiem zaskakującym. Na przestrzeni ostatnich 9 lat jedynie w czerwcu 2016 roku miał miejsce wzrost liczby ofert w porównaniu do miesiąca poprzedniego, jakkolwiek spadek w czerwcu br. jest zdecydowanie najsilniejszy w zestawieniu z analogicznym miesiącem w poprzednich latach – tłumaczy szefowa MRPiPS.


Tagi:
źródło: