Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja1

Dotacja z NFOŚiGW na powstrzymanie ekspansji wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Polski Związek Łowiecki otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie w kwocie prawie 5 mln zł na zakup 203 chłodni do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF – ang. African swine fever).

Dotacja z NFOŚiGW na powstrzymanie ekspansji wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Wobec ujawnienia i potwierdzenia wykrycia wirusa ASF u rosnącej liczby dzików na terenie Polski, zaistniała potrzeba zmniejszenia ich populacji oraz przebadania jak największej liczby zwierząt, w celu zahamowania procesu rozprzestrzeniania się wirusa. Wraz z odstrzałem znacznej liczby dzików konieczne jest ich bezpieczne magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań właściwych Inspektoratów Weterynarii.

Wychodząc naprzeciw potrzebom Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), który aktywnie włączył się z walkę z tym groźnym wirusem, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik podpisał umowę dotacji dla PZŁ.

Przedsięwzięcie pn. „Ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF” zostało sfinansowane z Programu priorytetowego 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami, część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów kwotą 4 993 800,00 zł. Jego zakończenie przewidywane jest na 31 sierpnia 2018 r. Działanie NFOŚiGW wpisuje się w politykę rządu, w tym zwłaszcza Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa, zakładającą intensywne i wielokierunkowe działania na rzecz oddalenia groźby epidemii ASF w Polsce. 

Przedsięwzięcie polega na zakupie przez Polski Związek Łowiecki 203 chłodni do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa ASF oraz implementację ich na terenie 4 województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, a także w miejscach ewentualnego wystąpienia nowych ognisk ASF. Chłodnie zostaną przekazane w użyczenie poszczególnym kołom łowieckim.

Obecnie wszystkie dziki pozyskane w strefach objętych ASF – bez względu na ich stan epidemiologiczny – trafiają do utylizacji. Dzięki przedmiotowemu projektowi, dziki z chłodni, których badania nie wykażą zarażeniem ASF, zostaną przekazane do przetwórstwa i konsumpcji, przez co zmniejszy się również ilość potencjalnych odpadów w środowisku.


Tagi:
źródło: