Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

  • 2017-10-13

    Nowe prawo zdrowia roślin

    Od połowy grudnia 2019 r. będzie obowiązywało nowe prawo Unii Europejskiej w zakresie zdrowia roślin (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom (Reg. 2016/2031)).

  • 2017-10-03

    Indie - aktualizacja przepisów fitosanitarnych

    Organizacja ochrony roślin Indii w dniu 23 sierpnia br. opublikowała w The Gazette of India przepisy fitosanitarne dla owoców ziarnkowych (Malus L. Pyrus spp., Cydonia spp.), eksportowanych z Polski. Notyfikacja, zawiera zmiany do wykazu VI poz. 262 w zakresie wymagań fitosanitarnych w tym treści deklaracji dodatkowej do zamieszczenia na świadectwie fitosanitarnym oraz parametry dla...

  • 2017-09-20

    Tajwan kolejnym kierunkiem eksportu polskich jabłek

    12 września br. w siedzibie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa odbyło się spotkanie otwierające wizytę przedstawicieli organizacji ochrony roślin Tajwanu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Głównego Inspektoratu.

  • 2017-08-25

    Rolniku, pamiętaj!

    Komunikat Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku w sprawie postępowania z niepełnowartościowymi środkami ochrony roślin na terenach objętych huraganem.

  • 2017-07-20

    Plantacjom pomidorów gruntowych zagraża alternarioza pomidora

    Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o sposobie walki ze alternariozą pomidora oraz terminie jej zwalczania należy podjąć po ówczesnej obserwacji.

  • 2017-07-10

    Przechwycono 122 ton nielegalnych środków ochrony roślin

    Zatrzymanie 122-óch ton nielegalnych środków ochrony roślin to wynik niespełna 2-tygogodniowej międzynarodowej operacji pod kryptonimem Silver Axe II. W akcji kierowanej przez EUROPOL z udziałem 16 państw członkowskich Unii Europejskiej, uczestniczyła również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

  • 2017-06-29

    PIORiN: Zasady przemieszczania ziemniaków

    Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) przypomina o zasadach, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było przemieszczanie bulw ziemniaka wyprodukowanych w Polsce i przeznaczonych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

  • 2017-06-21

    Owocówka jabłkóweczka zagraża sadom jabłoni

    Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z owocówką jabłkóweczką oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

  • 2017-06-19

    Uwaga na mszycę burakową

    Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na plantacjach buraków cukrowych i pastewnych w siedmiu województwach Polski pojawiła się mszyca burakowa. Decyzję o walce z mszycami oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

  • 2017-06-19

    W uprawach kukurydzy pojawiła się ploniarka zbożówka

    Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, decyzję o walce z ploniarką zbożówką oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

  • 2017-06-18

    Uprawom ziemniaka zagraża stonka ziemniaczana

    Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, tylko w trzech województwach nie stwierdzono występowania stonki ziemniaczanej. W pozostałych regionach Polski szkodnik ten zagraża uprawom. Według PIORiN, decyzję o sposobie walki ze stonką ziemniaczaną oraz terminie jej zwalczania należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika oraz po ocenie jego...

  • 2017-05-18

    Uwaga na szarą pleśń truskawek!

    Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w niektórych regionach Polski plantacjom tegorocznych truskawek może zagrozić szara pleśń.

  • 2017-05-14

    Mączniak prawdziwy zbóż i traw niebezpieczny dla upraw

    Według ekspertów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w niektórych regionach Polski istnieje ryzyko wystąpienia mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Decyzja o walce z tym patogenem powinna jednak zostać podjęta po ówczesnej jego obserwacji.