Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny zbóż w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po głębokich spadkach notowanych w lipcu i na początku sierpnia 2013 roku, ceny większości...

Po głębokich spadkach notowanych w lipcu i na początku sierpnia 2013 roku, ceny większości gatunków zbóż stopniowo rosną. Pod presją trwających zbiorów wyraźnie spadają wyłącznie ceny kukurydzy - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W lipcu notowano w Polsce wyjątkowo szybką obniżkę cen zbóż podstawowych. W drugim tygodniu sierpnia bieżącego roku cena pszenicy konsumpcyjnej podawana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynosiła 668 zł/t i była o 28% mniejsza niż średnia cena w czerwcu na poziomie ponad 920 zł/t. Minimalnie wolniej taniała pszenica paszowa, której obniżka w analizowanym okresie wyniosła 27% z 909 do 666 zł/t.
 
Szybciej taniały żyto i pszenżyto, których zbiory były znacznie większe niż przed rokiem. Żyto konsumpcyjne straciło w tym czasie 31% wartości a pszenżyto 32%. Znacznie wolniejszy był za to spadek cen jęczmienia, którego zbiory w 2013 roku okazały się mniejsze niż w roku ubiegłym. Jęczmień paszowy potaniał wówczas o 16%. W ujęciu bezwzględnym zniżki cen omawianych zbóż wyniosły w tym okresie 170-270 zł/t.
 
Jednak od połowy sierpnia tego roku ceny zbóż stopniowo rosną. Cena pszenicy skupowanej przez młyny wzrosła o ponad 70 zł/t do 739 zł/t. Pszenica zakupywana przez zakłady paszowe podrożała o 86 zł/t do 752 zł/t., a żyto, pszenżyto i jęczmień o 50-80 zł/t.

Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
 
Jak widać ceny zbóż odrobiły część wcześniejszych spadków, chociaż dalej są znacznie mniejsze niż w czerwcu tego roku. Są one równie o 14-29% niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Tylko jęczmień konsumpcyjny potaniał w skali roku w mniejszym stopniu, bo o 4%.
 
Zupełnie inaczej kształtują się ceny kukurydzy. W lipcu bieżącego roku cena kukurydzy zmalała nieznacznie, ale za to zniżki najgłębsze były we wrześniu, kiedy inne zboża już drożały. W połowie sierpnia kukurydza była tylko o 6% tańsza niż średnio w czerwcu. Relatywnie wysokie ceny, przekraczające 800 zł/t, utrzymywały się aż do początku września.
 
W ostatnim tygodniu września za tonę suchego ziarna zakłady płaciły już tylko 736 zł. W październiku cena kukurydzy dalej spada z uwagi na trwające zbiorów. W trzecim tygodniu jej średnia cena wyniosła 640 zł/t.
 
Jak zatem widać, od wielu tygodni ceny pszenicy paszowej i kukurydzy podążają w przeciwnych kierunkach. Taka sytuacja występuje dosyć często w momencie zbiorów kukurydzy, kiedy duża podaż tego zboża powoduje spadek jego cen, a ceny pszenicy są stabilne bądź rosną.
 
Niemniej jednak w 2013 roku zmiana relacji cen jest wyjątkowo szybka i głęboka. W trzecim tygodniu października pszenica była o 17,4% droższa niż kukurydza. Odkąd MRiRW zbiera dane o cenach tygodniowych, tylko raz w październiku 2011 r. zdarzyło się aby różnica pomiędzy cenami tych dwóch zbóż była aż tak duża. W tym momencie rodzi się naturalne pytanie, czy to rosnące ceny innych zbóż pociągną za sobą wzrost cen kukurydzy, czy może spadek cen kukurydzy powstrzyma wzrost cen pszenicy – zastanawiają się analitycy Banku BGŻ.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Walka z amatorami nielegalnych rajdów...
 • Walka z amatorami nielegalnych rajdów...

  Po raz drugi w tym roku nadleśnictwo z terenu RDLP w Łodzi przeprowadziły akcję „Quad”, podczas której ukarano amatorów nielegalnych rajdów po lasach. Każdego roku, za nielegalne wjazdy do...
 • Spadek cen cukru
 • Spadek cen cukru

  Na krajowym rynku utrwala się zniżkowy trend cen, o czym decyduje spadek cen cukru białego na świecie oraz duża produkcja w kampanii 2017/2018. W sierpniu br. ceny zbytu cukru w workach zmalały o...
 • Groźne zjawiska atmosferyczne coraz częściej pojawiają się w Polsce
 • Groźne zjawiska atmosferyczne coraz częściej pojawiają się w Polsce

  Orkan Ksawery, trąby powietrzne, potężne burze – coraz częściej tego typu zjawiska atmosferyczne pojawiają się w Polsce. Tylko w wyniku sierpniowych i październikowych nawałnic śmierć...
 • Mniejsze zbiory zbóż
 • Mniejsze zbiory zbóż

  Zbiory zbóż w 2017 r. są oceniane na 2,07 mld ton1, tj. o 3% mniej niż w poprzednim roku.
 • Handel zagraniczny przetworami mlecznymi
 • Handel zagraniczny przetworami mlecznymi

  Ożywienie globalnego popytu na artykuły mleczarskie spowodował wzrost przychodów z eksportu.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl