Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny zbóż w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po głębokich spadkach notowanych w lipcu i na początku sierpnia 2013 roku, ceny większości...

Po głębokich spadkach notowanych w lipcu i na początku sierpnia 2013 roku, ceny większości gatunków zbóż stopniowo rosną. Pod presją trwających zbiorów wyraźnie spadają wyłącznie ceny kukurydzy - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W lipcu notowano w Polsce wyjątkowo szybką obniżkę cen zbóż podstawowych. W drugim tygodniu sierpnia bieżącego roku cena pszenicy konsumpcyjnej podawana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynosiła 668 zł/t i była o 28% mniejsza niż średnia cena w czerwcu na poziomie ponad 920 zł/t. Minimalnie wolniej taniała pszenica paszowa, której obniżka w analizowanym okresie wyniosła 27% z 909 do 666 zł/t.
 
Szybciej taniały żyto i pszenżyto, których zbiory były znacznie większe niż przed rokiem. Żyto konsumpcyjne straciło w tym czasie 31% wartości a pszenżyto 32%. Znacznie wolniejszy był za to spadek cen jęczmienia, którego zbiory w 2013 roku okazały się mniejsze niż w roku ubiegłym. Jęczmień paszowy potaniał wówczas o 16%. W ujęciu bezwzględnym zniżki cen omawianych zbóż wyniosły w tym okresie 170-270 zł/t.
 
Jednak od połowy sierpnia tego roku ceny zbóż stopniowo rosną. Cena pszenicy skupowanej przez młyny wzrosła o ponad 70 zł/t do 739 zł/t. Pszenica zakupywana przez zakłady paszowe podrożała o 86 zł/t do 752 zł/t., a żyto, pszenżyto i jęczmień o 50-80 zł/t.

Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
 
Jak widać ceny zbóż odrobiły część wcześniejszych spadków, chociaż dalej są znacznie mniejsze niż w czerwcu tego roku. Są one równie o 14-29% niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Tylko jęczmień konsumpcyjny potaniał w skali roku w mniejszym stopniu, bo o 4%.
 
Zupełnie inaczej kształtują się ceny kukurydzy. W lipcu bieżącego roku cena kukurydzy zmalała nieznacznie, ale za to zniżki najgłębsze były we wrześniu, kiedy inne zboża już drożały. W połowie sierpnia kukurydza była tylko o 6% tańsza niż średnio w czerwcu. Relatywnie wysokie ceny, przekraczające 800 zł/t, utrzymywały się aż do początku września.
 
W ostatnim tygodniu września za tonę suchego ziarna zakłady płaciły już tylko 736 zł. W październiku cena kukurydzy dalej spada z uwagi na trwające zbiorów. W trzecim tygodniu jej średnia cena wyniosła 640 zł/t.
 
Jak zatem widać, od wielu tygodni ceny pszenicy paszowej i kukurydzy podążają w przeciwnych kierunkach. Taka sytuacja występuje dosyć często w momencie zbiorów kukurydzy, kiedy duża podaż tego zboża powoduje spadek jego cen, a ceny pszenicy są stabilne bądź rosną.
 
Niemniej jednak w 2013 roku zmiana relacji cen jest wyjątkowo szybka i głęboka. W trzecim tygodniu października pszenica była o 17,4% droższa niż kukurydza. Odkąd MRiRW zbiera dane o cenach tygodniowych, tylko raz w październiku 2011 r. zdarzyło się aby różnica pomiędzy cenami tych dwóch zbóż była aż tak duża. W tym momencie rodzi się naturalne pytanie, czy to rosnące ceny innych zbóż pociągną za sobą wzrost cen kukurydzy, czy może spadek cen kukurydzy powstrzyma wzrost cen pszenicy – zastanawiają się analitycy Banku BGŻ.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Naturalna czy sztuczna?
 • Naturalna czy sztuczna?

  Jak co roku każdy ma w tej kwestii inne zdanie. Jedno jest pewne i niezmienne - tradycją w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest dekorowanie domów choinkami. Pytanie tylko – jakie drzewko wybrać.
 • Prognoza cen skupu drobiu do marca 2018 r.
 • Prognoza cen skupu drobiu do marca 2018 r.

  Ceny skupu kurcząt brojlerów w Polsce w okresie dziesięciu miesięcy 2017 r. utrzymywały się na niskim poziomie.
 • Karp na Wigilijnym stole
 • Karp na Wigilijnym stole

  Jesteśmy w okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Już niedługo usiądziemy z bliskimi przy Wigilijnym stole, na którym zgodnie ze zwyczajem pojawi się dużo różnorodnych potraw,...
 • Postęp w uprawie pszenicy
 • Postęp w uprawie pszenicy

  W naszym regionie pszenica jest gatunkiem o podstawowym znaczeniu w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. W Polsce areał jej uprawy stanowi 25% powierzchni przeznaczanej pod zasiewy zbóż i...
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE
 • Ceny pszenicy, jęczmienia i kukurydzy w Polsce wyższe niż średnio w UE

  Z analizy danych obejmujących okres od 12 do 18 czerwca 2017 r. wynika, iż ceny polskiej pszenicy, jęczmienia paszowego i kukurydzy były wyższe od przeciętnych cen we Wspólnocie.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl