Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portaluCeny zbóż w Polsce

Dodano: 2013-10-30

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po głębokich spadkach notowanych w lipcu i na początku sierpnia 2013 roku, ceny większości gatunków zbóż stopniowo rosną. Pod presją trwających zbiorów wyraźnie spadają wyłącznie ceny kukurydzy - informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu

W lipcu notowano w Polsce wyjątkowo szybką obniżkę cen zbóż podstawowych. W drugim tygodniu sierpnia bieżącego roku cena pszenicy konsumpcyjnej podawana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynosiła 668 zł/t i była o 28% mniejsza niż średnia cena w czerwcu na poziomie ponad 920 zł/t. Minimalnie wolniej taniała pszenica paszowa, której obniżka w analizowanym okresie wyniosła 27% z 909 do 666 zł/t.
 
Szybciej taniały żyto i pszenżyto, których zbiory były znacznie większe niż przed rokiem. Żyto konsumpcyjne straciło w tym czasie 31% wartości a pszenżyto 32%. Znacznie wolniejszy był za to spadek cen jęczmienia, którego zbiory w 2013 roku okazały się mniejsze niż w roku ubiegłym. Jęczmień paszowy potaniał wówczas o 16%. W ujęciu bezwzględnym zniżki cen omawianych zbóż wyniosły w tym okresie 170-270 zł/t.
 
Jednak od połowy sierpnia tego roku ceny zbóż stopniowo rosną. Cena pszenicy skupowanej przez młyny wzrosła o ponad 70 zł/t do 739 zł/t. Pszenica zakupywana przez zakłady paszowe podrożała o 86 zł/t do 752 zł/t., a żyto, pszenżyto i jęczmień o 50-80 zł/t.

Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
 
Jak widać ceny zbóż odrobiły część wcześniejszych spadków, chociaż dalej są znacznie mniejsze niż w czerwcu tego roku. Są one równie o 14-29% niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Tylko jęczmień konsumpcyjny potaniał w skali roku w mniejszym stopniu, bo o 4%.
 
Zupełnie inaczej kształtują się ceny kukurydzy. W lipcu bieżącego roku cena kukurydzy zmalała nieznacznie, ale za to zniżki najgłębsze były we wrześniu, kiedy inne zboża już drożały. W połowie sierpnia kukurydza była tylko o 6% tańsza niż średnio w czerwcu. Relatywnie wysokie ceny, przekraczające 800 zł/t, utrzymywały się aż do początku września.
 
W ostatnim tygodniu września za tonę suchego ziarna zakłady płaciły już tylko 736 zł. W październiku cena kukurydzy dalej spada z uwagi na trwające zbiorów. W trzecim tygodniu jej średnia cena wyniosła 640 zł/t.
 
Jak zatem widać, od wielu tygodni ceny pszenicy paszowej i kukurydzy podążają w przeciwnych kierunkach. Taka sytuacja występuje dosyć często w momencie zbiorów kukurydzy, kiedy duża podaż tego zboża powoduje spadek jego cen, a ceny pszenicy są stabilne bądź rosną.
 
Niemniej jednak w 2013 roku zmiana relacji cen jest wyjątkowo szybka i głęboka. W trzecim tygodniu października pszenica była o 17,4% droższa niż kukurydza. Odkąd MRiRW zbiera dane o cenach tygodniowych, tylko raz w październiku 2011 r. zdarzyło się aby różnica pomiędzy cenami tych dwóch zbóż była aż tak duża. W tym momencie rodzi się naturalne pytanie, czy to rosnące ceny innych zbóż pociągną za sobą wzrost cen kukurydzy, czy może spadek cen kukurydzy powstrzyma wzrost cen pszenicy – zastanawiają się analitycy Banku BGŻ.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Google+


źródło: Gospodarz.pl/BGŻ foto: sxc.hu

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Kod:

Captcha


Treść:


Czy artykuł był pomocny?
+0 pkt.
razem głosów: 0
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.