| Autor: redakcja1

Niewielki eksport pszenicy z Polski

W minionym roku eksport pszenicy z Polski był istotnie mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 1,8 mln t. Większość sprzedaży trafiła do Arabii Saudyjskiej oraz Niemiec.

Niewielki eksport pszenicy z Polski
 
Jak wynika ze wstÄ™pnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w 2018 r. eksport pszenicy (CN 1001) z Polski wyniósÅ‚ 1,79 mln t i byÅ‚ o 0,99 mln t – 36% mniejszy niż rok wczeÅ›niej. JednoczeÅ›nie byÅ‚ to najniższy wolumen od 2013 r., gdy sprzedaż zagraniczna uksztaÅ‚towaÅ‚a siÄ™ w granicy 1,69 mln t. WpÅ‚yw na zeszÅ‚oroczny wynik miaÅ‚a nieznaczna dostÄ™pność ziarna w II poÅ‚owie roku, ale również spora konkurencja na rynkach zagranicznych ze strony Rosji.
 
W 2018 r. na pierwszym miejscu, wÅ›ród odbiorców pszenicy z Polski, uplasowaÅ‚a siÄ™ Arabia Saudyjska, spychajÄ…c na drugÄ… pozycjÄ™ lidera z 2017 r. – Niemcy. Do Arabii Saudyjskiej trafiÅ‚o 705 tys. t ziarna, co stanowiÅ‚o ponad 39% Å‚Ä…cznego wywozu pszenicy. Wielkość ta byÅ‚a jednoczeÅ›nie o 68% wyższa wzglÄ™dem 2017 r. W przypadku Niemiec wolumen wysyÅ‚ek ziarna byÅ‚ o 15% mniejszy niż rok wczeÅ›niej i wyniósÅ‚ 525 tys. t. Na trzecim miejscu pojawiÅ‚a siÄ™ Norwegia, która w 2018 r. sprowadziÅ‚a 100 tys. t, przy czym rok wczeÅ›niej byÅ‚o to 0,26 tys. t. Kolejne pozycje, ale z wyjÄ…tkiem piÄ…tego, na którym pojawiÅ‚a siÄ™ Hiszpania, zajmujÄ… kraje afrykaÅ„skie – Egipt, RPA, Kenia, Nigeria, Algieria. W sumie zakupiÅ‚y one 258 tys. t pszenicy, co stanowiÅ‚o 14% polskiego eksportu.
 
BiorÄ…c pod uwagÄ™ tylko obecny sezon, w jego pierwszych szeÅ›ciu miesiÄ…cach sprzedaż zagraniczna pszenicy wyniosÅ‚a 1,01 mln t, a zatem już o 2% mniej niż w porównywalnym czasie 2017 r. SÅ‚abe wyniki w eksporcie ziarna sÄ… zatem gÅ‚ównie wynikiem I poÅ‚owy 2018 r.
 
JeÅ›li chodzi o nadchodzÄ…ce miesiÄ…ce, to teoretycznie jest potencjaÅ‚ do ożywienia wysyÅ‚ki. Wprawdzie zbiory pszenicy w 2018 r. byÅ‚y istotnie niższe niż rok wczeÅ›niej – wedÅ‚ug GUS wyniosÅ‚y 9,8 mln t wzglÄ™dem 11,7 mln t w 2017 r. – jednak jest to w dalszym ciÄ…gu wiÄ™cej niż wynosi roczne zużycie tego zboża w Polsce. Sparks ocenia je, w zależnoÅ›ci od sezonu, na 8,2-9,2 mln t. Po drugie, w bieżący sezon weszliÅ›my ze stosunkowo wysokimi zapasami ziarna wynoszÄ…cymi 0,9 mln t. Po trzecie, powoli wyczerpuje siÄ™ potencjaÅ‚ wysyÅ‚kowy Rosji, która w ostatnich kilkunastu miesiÄ…cach zdominowaÅ‚a miÄ™dzynarodowy obrót ziarnem. Niemniej, Å›wiatowe zapotrzebowanie importowe na pszenicÄ™ w tym sezonie jest niższe niż w minionym, poza tym konkurencjÄ™ dla Polski bÄ™dzie stanowić pszenica francuska.


Tagi:
źródło: