Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portaluSkup i handel zbożem w Polsce

Dodano: 2013-10-07

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak podaje Marcin Krzemiński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w sezonie 2012/2013 zakupiono 6,8 mln ton zbóż podstawowych, czyli o 5% więcej niż w sezonie poprzedzającym.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Mniejsze dostawy występowały jedynie w odniesieniu do pszenicy. Skup żyta był o prawie 200% wyższy niż przed rokiem, a jęczmienia o niemal 70%.

W okresie od października do maja skupiono prawie 2 mln ton kukurydzy, a więc więcej niż we wszystkich poprzednich sezonach, w tym rekordowym 2011/2012. Niemniej jednak udział skupu w produkcji w Polsce jest znacznie mniejszy niż w innych krajach i wynosi 31%.
 
Polska pierwszy raz od lat była w sezonie 2012/2013 eksporterem netto ziarna zbóż. Z naszego państwa wywieziono 3,8 mln ton ziarna, a więc o 250% więcej niż w sezonie wcześniejszym, przy czym było to po 1,3 mln ton pszenicy i kukurydzy, jak i również ponad 400 tys. ton jęczmienia i niemal 600 tys. ton żyta.
 
Jak podkreśla ekspert IERiGŻ większość eksportu zrealizowano w pierwszej części sezonu, kiedy różnice w cenie pomiędzy Polską a innymi państwami były większe.

Import ziarna w omawianym czasie spadł do niecałych 800 tys. ton w stosunku do 1,9 mln ton.
 
W tym okresie sprowadzano przede wszystkim pszenicę i kukurydzę. Spośród produktów pierwotnego przetwórstwa zwiększył się również eksport oraz import mąki i tzw. ziarna obrobionego inaczej. Natomiast zmniejszył się handel słodem, makaronem, a wyższe za to pieczywem i gotowymi paszami.
 
Pierwsze pół roku 2013 r. przyniosło wzrost przemiału zbóż i produkcji mąki pszennej, a obniżkę produkcji mąki żytniej. Poza tym zmniejszyła się również produkcja pieczywa i mieszanek paszowych dla zwierząt, chociaż przy większej produkcji makaronów - podaje Marcin Krzemiński.

Google+


źródło: Gospodarz.pl/Rynek Rolny nr 9 (271), foto: Gospodarz.pl

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • AGRO SHOW 2016. Pogoda i frekwencja dopisały
 • AGRO SHOW 2016. Pogoda i frekwencja dopisały

  XVIII edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW przeszła już do historii. Impreza – będącą jedną z największych i najważniejszych plenerowych wystaw rolniczych w Europie - odbyła...
 • Ceny zbóż i rzepaku w kraju i portach (26.09.2016)
 • Ceny zbóż i rzepaku w kraju i portach (26.09.2016)

  Na rynku jest coraz więcej ofert sprzedaży kukurydzy, zwłaszcza mokrej. Na razie żniwa kukurydziane najbardziej zaawansowane są w woj. kujawsko-pomorskim i mazowieckim, ale już cena transakcyjna...
 • Stawki dopłat do materiału siewnego za 2016 r.
 • Stawki dopłat do materiału siewnego za 2016 r.

  Z dniem 27 września 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 września 2016 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych...
 • 11. numer Informatora Gospodarza
 • 11. numer Informatora Gospodarza

  Powoli dobiega końca kolejny, trudny rok dla rolników. Po ubiegłorocznej suszy i braku opadów jesienią i zimą zaczęły się pojawiać pierwsze sygnały, że również w 2016 roku na polach może...
 • play Wszystko zaczyna się od ziarna [video]
 • Wszystko zaczyna się od ziarna [video]

  Jedną z pierwszych decyzji podejmowanych przed sezonem wegetacyjnym jest wybór odpowiedniej odmiany. Pomimo iż z roku na rok zwiększa się przekonanie do używania kwalifikowanego materiału...