| Autor: redakcja1

Wysoki eksport pszenicy z UE chroni przed spadkiem cen

Utrzymuje się bardzo wysokie tempo unijnego eksportu pszenicy, co przeciwdziała większym spadkom cen tego zboża.

Wysoki eksport pszenicy z UE chroni przed spadkiem cen

Ceny pszenicy

Jak wskazują analitycy Banku BGŻ, na świecie ceny pszenicy szybko maleją już od początku grudnia 2014 r. Pomiędzy pierwszym tygodniem grudnia, a pierwszym tygodniem marca indeks globalnych cen pszenicy sporządzany przez Międzynarodową Radę Zbożową zmniejszył się o 16 proc. W pierwszym tygodniu marca średnio wartość indeksu wynosiła 196 pkt. i była o 15 proc. mniejsza niż w tym samym czasie przed rokiem.

Niemniej jednak spadki cen w UE, w tym również w Polsce, zarówno w ostatnich miesiącach, jak i na przestrzeni roku, były wyraźnie niższe. Przeciętna cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej przez zakłady monitorowane przez MRiRW w pierwszym tygodniu marca wyniosła 703 zł/t i była mniejsza o 8 proc. niż przed rokiem i o 1 proc. niż w pierwszym tygodniu grudnia. Natomiast średnia cena w UE-28 w ostatnim tygodniu lutego wyniosła 176 EUR/t i była o 5 proc. niższa niż przed rokiem.

Eksport podtrzymuje ceny pszenicy w UE

Bardzo istotnym elementem podtrzymującym ceny pszenicy w UE jest wysoki jej eksport, który związany jest z mniejszą konkurencją, dużym popytem u importerów i znacznym osłabieniem się euro w stosunku do dolara. Według danych Eurostatu, w pierwszej połowie sezonu 2014/2015 wywóz pszenicy zwyczajnej z UE-28 wyniósł 14,9 mln t.

Głównym eksporterem tradycyjnie jest Francja, która w omawianym okresie do krajów poza unijnych wysłała 4,4 mln t, a więc 30 proc. całości unijnego eksportu. Na drugim miejscu z 2,9 mln t uplasowała się Rumunia, wyprzedzając Niemcy, które sprzedały 2,6 mln t. Te trzy kraje w sumie odpowiadają za 2/3 unijnego wywozu pszenicy. Czwartym największym dostawcą była Litwa, a piątym Polska z wysyłkami na poziomie odpowiednio 1,4 i 1,3 mln t. Na pozostałe 23 kraje UE przypada jedynie 15 proc. unijnego eksportu.

Ważnym wskaźnikiem dotychczasowego i przyszłego eksportu jest także wielkość wydanych przez Komisję Europejską licencji wysyłkowych. Przez pierwszych 37 tygodni sezonu, od 1.07.2014 do 10.03.2015, wydano licencje na eksport 22,92 mln t pszenicy zwyczajnej. To o 7,5 proc. więcej niż w rekordowym do tej pory sezonie minionym, kiedy w analogicznym czasie kontyngent objęty licencjami wynosił 21,33 mln t. W tym samym okresie wzrosła również wielkość deklarowanego przywozu z 1,27 do 2,14 mln t.

Aktualnie wszystkie najistotniejsze prognozy wskazują na rekordowo wysoki wywóz pszenicy z UE. Coraz wyższe szacunki wysyłki obniżają stopniowo prognozę zapasów na koniec tego sezonu, co do tej pory podtrzymywało ceny na w miarę wysokim poziomie. Z drugiej strony dostępność pszenicy także była rekordowo wysoka, co nie pozwalało na wyraźne wzrosty cen. W najbliższych miesiącach bardzo dużo będzie zależało od poziomu kursu EUR/USD oraz kolejnych przewidywań zbiorów w sezonie 2015/2016.



Tagi:
źródło: