Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Już teraz otrzymasz od nas przejrzysty przegląd najnowszych wiadomości rolniczych z kraju i ze świata, od dziś będziesz mógł śledzić ogłoszenia, produkty a także nowości na naszym portalu Gospodarz.pl

Zapraszamy także na nasze profile na Facebooku oraz NK

Zapisz się! Zajmie Ci to naprawdę kilka sekund! Po wpisaniu adresu @ kliknij w przycisk "zamawiam"

Akceptuję regulamin portalu

  • Gospodarz.TV
  • Katalog stron rolniczych
  • Firmy rolnicze
  • Ogłoszenia rolnicze
  • Gospodarstwa rolnicze
  • Galerie rolnicze


Partner Portalu:
logo


Budownictwo inwentarskie


pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę

Budynki inwentarskie są grupą budynków przystosowanych do utrzymania zwierząt hodowlanych. W ich skład wchodzą także obiekty stanowiące zaplecze gospodarcze oraz inne budynki np. stajnie czy ujeżdżalnie.
 

Budownictwo ukierunkowane na te budynki jest dziedziną, która wraz z rozwojem technicznym i postępem technologicznym przeżywa wzrost. Zmiany ekonomiczne jak i socjalne w produkcji zwierząt mają wpływ na to jak wyglądają budynki w jakich są hodowane. Chcąc wybudować budynek inwentarski należy wziąć pod uwagę wymogi prawa budowlanego oraz Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas procesu projektowania dobiera się coraz częściej materiały odpowiednio przystosowane. Wiedza z tego zakresu oraz możliwość wyboru stanowią pole manewru zarówno dla konstruktorów jak i właścicieli gospodarstw. To jakich rozwiązań i technicznych użyjemy zależne jest również od gatunków zwierząt i kierunku produkcji. Istnieją przepisy których należy przestrzegać w procesie planowania. Każda grupa zwierząt posiada wymogi dotyczące ich utrzymania, np. wymiary funkcjonalne powierzchni chowu. Należy zachować minimalne warunki utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich. Budynek inwentarski powinien przede wszystkim chronić zwierzęta przed szkodliwymi czynnikami środowiska, a także stanowić zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi, takimi jak opady, wiatr, zmiany temperatury oraz wilgotności. Budynki inwentarskie dzieli się na podstawowe grupy według których planuje się budynki. Podstawowy podział to taki na budynki przeznaczone dla hodowli: bydła, trzody chlewnej, drobiu, a także: stajnie,ujeżdżalnie i lonżownie. W zależności od tego jaki budynek chcemy postawić stosuje się odpowiednie rozwiązanie technologiczne oraz funkcjonalno-przestrzenne.

Coraz częściej zwraca się uwagę na warunki bytowe zwierząt. Odpowiednia znajomość ich potrzeb, stanowi podstawę udanej hodowli oraz jej opłacalność. Miejsce w jakim się ją prowadzi musi być dostosowane pod względem utrzymania oraz stwarzać warunki dla zdrowia i odpowiedniego rozwoju. Czynniki takie jak temperatura czy mikroklimat są elementami jakie należy wziąć pod uwagę. Inwestycje w warunki życia zwierząt są elementem, jaki przyczyni się do podniesienia wydajności z ich hodowli. Stworzenie budynków odpowiadających potrzebom jest podstawą udanego chowu.

źródło: Gospodarz.pl Foto:sxc.hu
 

Tagi powiązane z tym artykułem:
stodoła, ujeżdżalnia, budownictwo inwentarskie, chlew

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2011 Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl

View my Iframe Content