BIEŻĄCE NOTOWANIA




Ceny jabłek wyższe o kilkadziesiąt procent. Droższe są też warzywa


Dodano: 23.11.2015

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych IERiGŻ-PIB przeciętna cena jabłek w skupie na eksport w październiku br. wyniosła 0,92 zł/kg i była o 77 proc. większa niż przed rokiem. Porównując jednak ceny do sezonu 2013/2014, można zauważyć że ceny były o ponad 4 proc. mniejsze - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Ceny jabłek wyższe o kilkadziesiąt procent. Droższe są też warzywa

Jesteś w kategorii wiadomości:


Ceny jabłek w skupie wzrosły o 60%

W krajowym skupie do bezpośredniego spożycia jabłka w ujęciu roku podrożały o 59 proc. do 1,13 zł/kg. Rynek jabłek ustabilizował się po zdecydowanie niesprzyjającym cenowo sezonie poprzednim. Mimo to, w dalszym ciągu odczuwalne są konsekwencje mniejszego zapotrzebowania wywozowego, stąd pomimo przewidywanej niższej podaży jabłek w kraju oraz na pozostałych rynkach Unii, ceny jabłek notują mniejsze poziomy niż w dwóch sezonach poprzedzających embargo.

Przyczyn zwyżki cen można upatrywać z kolei w prawdopodobnie mniejszej skłonności do sprzedaży jabłek przez producentów tuż po zbiorach niż w sezonie poprzednim. Do tego mogą przekonywać zmiany jakie zaszły na rynku jabłek w sezonie wcześniejszym, tj. silny wzrost cen w końcówce sezonu.

Korzystniejsza jest również sytuacja w sektorze jabłek do przetwórstwa która pośrednio wpływa na ceny jabłek deserowych. Wynika ona z wyższych cen koncentratu jabłkowego a także stosunkowo wysokiego popytu pośród zakładów przetwórczych. Cena jabłek do przetwórstwa w październiku br. (dane IERiGŻ-PIB) wynosiła średnio w kraju 0,51 zł/kg i była 2,8-krotnie większa niż w porównywalnym okresie przed rokiem. Pozytywnie na rynek wpływa również możliwość wycofania części produkcji z rynku.

Wzrost cen gruszek

W przypadku o października br. wyższymi cenami charakteryzował się rynek gruszek. Średnio w kraju w skupie do spożycia bezpośredniego za owoce te można było uzyskać cenę o 11 proc. większą niż przed rokiem - 2,17 zł/kg. W skupie na wywóz ceny gruszek zwiększyły się o blisko 30 proc. do 1,83 zł/kg.

Podrożały niemal wszystkie warzywa

Większe były z kolei ceny niemal wszystkich warzyw krajowych, co wynika z mniejszej ich podaży. Ceny cebuli w krajowym skupie zwiększyły się o 94 proc. do poziomu 0,93 zł/kg, jednak były o 26 proc. mniejsze niż dwa sezony wcześniej. Należy jednak pamiętać, że sezon 2013/2014 był rekordowym jeśli chodzi o ceny tych warzyw, a cebula aktualnie pozostaje relatywnie droga.

Najwyższy procentowo wzrost zaobserwowano w odniesieniu do ceny kapusty białej. W październiku br. była ona 3,8-krotnie droższa niż przed rokiem. O 42 proc. Zwiększyły się ceny buraków czerwonych. Znaczną zwyżkę odnotowały też ceny marchwi. Ich przeciętny poziom we wrześniu i październiku był o 111 proc. większy niż w analogicznym czasie przed rokiem wynosząc 1,14 zł/kg. Był to zarazem największy poziom cen od 2004 r. Jak wskazują analitycy BGŻ BNP Paribas, biorąc pod uwagę inflację rzeczywista cena marchwi w skupie krajowym była najwyższa od co najmniej 11 lat.


źródło: Gospodarz.pl/BGŻ BNP Paribas foto: Gospodarz.pl/DK

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: jabłka jabłka deserowe gruszki owoce warzywa cebula kapusta biała buraki czerwone marchew Polska ceny owoców ceny warzyw ceny jabłek ceny gruszek ceny cebuli ceny marchwi ceny kapusty




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl