Partner portalu
BIEŻĄCE NOTOWANIA
Pszenica mocno potaniała


Dodano: 27.03.2020

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Czwartkowa sesja pokazała, jak nieprzewidywalny jest teraz rynek. Dzień zaczął się od sporej przeceny na giełdach akcji w Azji, a potem w Europie. Inwestorzy oczekiwali na kluczowe dane o zatrudnieniu w USA.

Pszenica mocno potaniała

Jesteś w kategorii wiadomości: Produkcja roślinna


Epidemia zbierające swoje żniwo w Stanach Zjednoczonych już teraz doprowadziła do bankructwa wielu firm. Cotygodniowy raport pokazał wzrost wniosków o zasiłki dla bezrobotnych aż o 3,28 mln osób. Dane były najgorsze w historii, ale nie przestraszyło to inwestorów, którzy ochoczo kupowali akcje.
 
Na giełdzie w Chicago (futures na towary) sytuacja była zgoła odwrotna. Czwartkowy raport na temat tygodniowych zamówień eksportowych pokazał skokowy wzrost popytu na zboża i soją w USA, w tym duże chińskie zakupy. Mimo to pszenica i soja straciły na wartości, a spadkom oparła się tylko kukurydza i śruta sojowa. Warto dodać, że w ostatnich dniach, a szczególnie wczoraj, dolar mocno stracił na wartości, pogarszając konkurencyjność amerykańskiego eksportu.
 
Najprawdopodobniej importerzy zakładają, że porty w USA, w przeciwieństwie do południowoamerykańskich, nie przerwą załadunków z powodu epidemii. Tym bardziej, że o możliwościach eksportowych decyduje cała logistyka wewnątrz poszczególnych krajów.
 
Giełda w Paryżu:
 
Unijne zboża taniały w czwartek, najmocniej pszenica, pod wpływem przeceny za oceanem i za sprawą 1,5% umocnienia wspólnej waluty. Wcześniej notowania pszenicy mocno zyskały w krótkim czasie, rosnąc na 2-miesięczne maksima. Wysokie ceny tego zboża skłoniły inwestorów spekulacyjnych do realizacji zysków (po obu stronach Atlantyku), a rolników do wejścia na rynek ze sprzedażą przyszłych zbiorów (zabezpieczenie ceny).
 
Rzepak naśladował w czwartek wzrost notowań oleju palmowego wynikający z ograniczeń eksportowych w tym kraju.

źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto: Gospodarz.pl/MP

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: zboża oleiste pszenica kukurydza soja notowania rzepak
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl