Partner portalu
BIEŻĄCE NOTOWANIA
Sytuacja na podstawowych rynkach rolnych


Dodano: 27.02.2018

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


- W skali kraju ubiegły rok był dobry dla polskiego rolnictwa – tak podsumował wyniki produkcyjne naszego rolnictwa sekretarz stanu Jacek Bogucki.

Sytuacja na podstawowych rynkach rolnych

Jesteś w kategorii wiadomości: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Wiceminister zaprezentował wstępne podsumowanie sytuacji na głównych rynkach rolnych.
 
- W 2017 roku zwiększyliśmy produkcję prawie wszystkich surowców rolnych oprócz owoców – poinformował sekretarz stanu.
 
Wzrosła produkcja mięsa we wszystkich asortymentach: wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Zbiory zbóż przekroczyły 32 mln ton.
 
- Również ceny uzyskiwane przez rolników były dla nich zadawalające, poza IV kwartałem – podkreślił Jacek Bogucki.
 
Sekretarz stanu zwrócił przy tym uwagę, że ocena odnosi się do skali całego kraju, gdyż należy pamiętać o niekorzystnych warunkach pogodowych, które dotknęły rolników z terenów północnej polski. Kilkaset milionów złotych zostało przeznaczone na pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku zjawisk atmosferycznych. Złożyliśmy też wniosek o pomoc ze środków Komisji Europejskiej.  Wiceminister poinformował również, że obserwowany pod koniec roku spadek cen rynku wieprzowiny nie był jednak tak głęboki jak na przełomie roku 2015 i 2016.
 
- Ta sytuacja utrzymuje się także w chwili obecnej, a wynika przede wszystkim ze zmniejszonego importu ze strony Chin i USA oraz ze wzrostu produkcji w Europie i wysokiego kursu złotówki – podkreślił sekretarz stanu Jacek Bogucki.
 
Przedstawiając sytuację na podstawowych rynkach rolnych wiceminister zwrócił uwagę na wysoki udział exportu w produkcji rolnej: 92% w odniesieniu do wołowiny, czy 56% w sektorze drobiu.
 
- Jesteśmy uzależnieni od sytuacji światowej i europejskiej na poszczególnych rynkach co wynika z wysokiego udziału eksportu w naszej produkcji rolnej – podsumował wiceminister.
 
Sekretarz stanu zwrócił jednocześnie uwagę na podejmowane przez resort rolnictwa działania na unijnych forach, które już doprowadziły do udzielenia pomocy rolnikom w poprzednich latach w związku z trudną sytuacją na rynku mleka czy wieprzowiny. Poinformował ponadto o dalszych działaniach podejmowanych przez kierownictwo ministerstwa w Komisji Europejskiej o kolejne instrumenty pomocowe dla rolników w związku z niskimi cenami skupu świń oraz z występowaniem na terenie Polski wirusa ASF.
 
Sekretarz stanu Jacek Bogucki podkreślił, że to głównie na naszym kraju spoczywa trud walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń.

źródło: Gospodarz.pl/MRiRW

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: Jacek Bogucki rynki rolne owoce mięso mięso wołowe mięso wieprzowe mięso drobiowe wołowina wieprzowina drób ASF trzoda chlewna
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl