logo

Schładzalniki do mleka

zobacz wszystkie produkty


Schładzalniki do mleka są to naczynia służące do przechowywania oraz schładzania mleka. Ze względu na wydłużające się okresy odbioru mleka od rolników konieczne jest zastosowanie schładzalników w gospodarstwach. Wymaga tego wstępna obróbka mleka. W ciągu dwóch godzin od zakończenia udoju mleko powinno być schłodzone do temperatury 6-8 stopni C, a następnie do momentu odbioru przez producenta przechowywane w temperaturze 4-6 stopni C.
Schładzalniki do mleka spełniają wymagania jakie powinny spełniać wszystkie urządzenia chłodnicze mające zastosowanie w przechowywaniu mleka.
Obecne technologie jakie są dostępne na rynku pozwalają na precyzyjne ich dostosowanie do specyfikacji produkcji mleka. Istnieje zatem możliwość odpowiedniego dobrania typu schładzalnika pod względem pojemności zbiornika, częstotliwości opróżniania, cech funkcjonalnych oraz nowoczesności wyposażenia obejmującego autoryzację wybranych zadań, w tym mycia i dezynfekcji, odzysk energii itp.

Schładzalniki zbiornikowe dzielą się na:
1. schładzalniki otwarte
schładzalniki walcowe
schładzalniki wannowe
2. schładzalniki zamknięte
schładzalniki cylindryczne
schładzalniki eliptyczne.

Schładzalniki zbiornikowe charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji pracy, dzięki wymagań norowanych przez ISO, która obowiązuje zarówno krajowych jak i zagranicznych producentów tych urządzeń. Wykonane są z blachy kwasoodpornej oraz termoizolacyjnej pianki poliuretanowej bądź tez innego materiału zabezpieczającego przed wymianą ciepła z otoczeniem. Otwarte schładzalniki zawierają także: mieszadło wolnoobrotowe, termostat elektroniczny lub elektromechaniczny oraz system utrzymania temperatury, przeciwdziałający zamarzaniu mleka. Schładzalnik powinien posiadać system umożliwiający podłączenie do instalacji jedno- lub trójfazowej.

Schładzalnik otwarty wannowy
Schładzalnik otwarty typu rtf
Schładzalniki zamknięty typu DF 95L
Lp.    Nazwa
1.
2.
3.
4.
5.

Cechy schładzalników

 
Do najważniejszych cech różniących rożne modele schładzalników jest pojemność zbiornika, w który przetrzymywane jest mleko. W zależności od szerokiej oferty firm produkujących schładzalniki zbiorniki mogą mieć od kilkudziesięciu litrów do ponad dwudziestu tysięcy litrów.
 
Z kolei wszystkie schładzalniki charakteryzują się dobrą izolacją. W przypadku, gdy temperatura otoczenia wynosi 25 stopni C, a temperatura schłodzonego mleka 4 stopnie C, wówczas przyrost temperatury nominalnej objętości mleka w ciągu czterech godzin, przy wyłączonym agregacie chłodniczym nie przekracza na ogół 0,5-0,7 stopni C.
 
Płaszcz zbiornika, zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu nie wchodzi w reakcje z mlekiem i sprzyja utrzymaniu czystości. Specjalnie wykonane od kontem 2% dno wewnętrzne zbiornika pozwana na całkowite wypróżnienie zbiornika z mleka, a później z zastosowanej do jego mycia wody.
 
Do ważnych cech schładzalników zalicza się również sposób zamontowania agregatu chłodniczego w stosunku do zbiornika. Jeśli agregat umieszczony jest pod zbiornikiem, wówczas nie potrzeba dużej powierzchni, aby zainstalować schładzalnik w pomieszczeniu. Aby ograniczyć ilość powierzchni, niektórzy producenci proponują zamontowanie agregatu chłodniczego w innym, pomieszczeniu.
 
Istotna cechą jest również ilość zużytej energii na schłodzenie jednego litra mleka. Schładzalniki zbiornikowe zużywają na ogół od 0,015-0,025 kWh/l. Celem oszczędności energii jest dodatkowy element instalacji doprowadzającej mleko do zbiornika, jakim jest wymiennik ciepła. Jego zastosowanie wiąże się natomiast z kosztami, dlatego jego zastosowanie jest uzasadnione w przypadku większej skali produkcji mleka.
 
Kluczową cechę użytkową stanowi również wyposażenie w instalację do automatycznego mycia  wraz z pojemnikiem na środek dezynfekujący.

 

Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl