| Autor: redakcja1

Kolejne spadki notowań cukru

Koniec czerwca i początek lipca obfitował w podwyżki cen cukru, po których nastąpiły spadki - informuje FAMMU/FAPA.

Kolejne spadki notowań cukru
W związku z tym, na początku drugiej połowy lipca 2013 roku tona cukru surowego na nowojorskiej giełdzie kosztowała 354,5 USD zdostawą na październik tego roku, a białego w Londynie 459,7 USD przy dostawie na październik 2013 roku.
 
Ostatni tydzień przyniósł spadki, które wyniosły odpowiednio 1 i 2% (5%, jeśli uwzględnić zmianę kontraktu w Londynie). Z kolei w obrębie miesiąca spadek był w granicach odpowiednio 5 i 7%, a w rocznej cukier był tańszy o 26 i 30%. Cukier jest obecnie najtańszy od 3 lat.
 
Wraz z końcem czerwca wygasł kontrakt terminowy w Nowym Jorku na cukier surowy z dostawą na lipiec 2013 roku. Dostawy realizowano na 144 026 ton (2835 lotów). Całość wolumenu przypadła w udziale firmie ABN Amro Clearing Chicago LLC. Cukier pochodził z Argentyny, Salwadoru i Meksyku. Dla lipcowego kontraktu dostawa była najniższa od 2006 roku.
 
Natomiast w połowie lipca wygasł w Londynie kontrakt terminowy na cukier biały z dostawą na sierpień 2013 roku. Dostawy wyniosły 107 300 ton (2146 lotów). Całość wolumenu przypadła w udziale firmie ED&F Man Ltd. Cukier pochodził z Meksyku, Brazylii, Tajlandii oraz Gwatemali. Także w tym przypadku dostawa była niska.
 
Ostatnimi czasy real jest dość słaby, co wpłynęło na poprawę zysków tamtejszych eksporterów cukru. Deprecjacja tej waluty obok sytuacji technicznej rynku jest głównym powodem ostatnich spadków cen na giełdach. Słaby real sprawia także, że Brazylijczycy sprzedają bezpośrednio cukier, czym można tłumaczyć małe dostawy przez giełdę. Większe zbiory trzciny cukrowej, a w efekcie również produkcja cukru w Brazylii przemawiają za dalszymi przecenami - przewiduje FAMMU/FAPA.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!