| Autor: redakcja6

Małopolska obfituje w miody wielokwiatowe

W bieżącym roku w Małopolsce najwięcej jest produkowanych miodów kwiatowych.

Małopolska obfituje w miody wielokwiatowe
Gorzej wygląda produkcja miodów lipowych, akacjowych oraz spadziowych, których wyprodukowano najmniej. Według prezesa Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich, nieurodzaj miodu spadziowego spowodowany jest małą ilością mszyc, które odpowiadają za powstawanie spadzi. Na gorsze zbiory miodu miała wpływ również pogoda. Wiosną niektóre rośliny zbyt wcześnie zaczęły kwitnąć, a występujące później susze osłabiły nektarowanie roślin. Następnie nadeszło gwałtowne ochłodzenie, które wpłynęło negatywnie na rośliny, hamując jednocześnie rozmnażanie rodzin pszczelich. Osłabione pszczoły miały niewiele czasu, żeby zebrać wystarczające zapasy nektaru z równie słabych roślin.

 
Zrzeszenie Krakowskich Pszczelarzy organizuje 19. Krakowskie Miodobranie. Impreza będzie trawa od piątku 28 września do niedzieli 30 września 2012 roku. Jak podkreślił jeden z hodowców pszczół, oprócz miodu powstałego w pasiekach w południowych regionach Polski będą prezentowane także miody bartników posiadających pasieki wędrowne. Tak więc podczas Krakowskiego Miodobrania będzie można degustować również miody spoza Małopolski. Na fecie przewidzenie jest też uroczyste mianowanie nowych pszczelarzy według staropolskiego obrzędu. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w konferencji na temat pszczelarstwa w środowisku krakowskim i konkursie wiedzy pszczelarskiej.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!