| Autor: redakcja6

Wyraźny wzrost cen skupu mleka w Polsce (lipiec 2013)

Z najnowszych danych GUS wynika, że w siódmym miesiącu bieżącego roku cena za hektolitr mleka w skupie wzrosła o prawie 2% wobec czerwca i ukształtowała się na poziomie 129,8 zł. Z kolei w relacji rocznej zwyżka wyniosła 15% - podaje Bank BGŻ.

Wyraźny wzrost cen skupu mleka w Polsce (lipiec 2013)
Największe podwyżki zaobserwowano w wojewódzkie warmińsko-mazurskim, bo o prawie 4% wobec czerwca, do poziomu 132,0 zł/hl. Natomiast 2-procentowy wzrost miał miejsce w województwiach: mazowieckim i łódzkim do odpowiednio 129,1 zł/hl i 122,4 zł/hl.
 
Spadki dotyczyły jedynie regionu świętokrzyskiego – o prawie 2% do 119,9 zł/hl.
 
Warto zwrócić uwagę, iż zwyczajowo o tej porze roku, mleko sezonowo taniało. W ciągu ostatnich pięciu lat średnia cena w lipcu obniżała się średnio o 1% wobec poprzedniego miesiąca.
 
Analitycy Banku BGŻ przewidują, iż w najbliższych miesiącach nie nastąpi jednak istotna zmiana sytuacji cenowej, ze względu na silną konkurencję o surowiec, powodowaną po części ograniczeniami kwotowymi.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!