| Autor: redakcja1

Kopalnie będą normalnie pracować

Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło działania, które odblokują zapasy węgla i zabezpieczą normalną pracę kopalni. – W centralnej Polsce powstanie magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach – zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

Kopalnie będą normalnie pracować

Jak poinformował wiceminister Adam Gawęda, w Ministerstwie Aktywów Państwowych prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi jak i energetyką, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach. Ich efektem będzie m.in. stworzenie magazynu rezerw węgla energetycznego, do którego w najbliższym czasie trafi około 1 mln ton surowca. Zostanie on zlokalizowany w centrum kraju, co stworzy w razie potrzeby optymalne warunki transportu do różnych części Polski.
 

– Działania podejmowane przez MAP, wraz z zarządami spółek, zapewnią normalną pracę wszystkich kopalni i zabezpieczą prowadzenie przez nie wydobycia - powiedział.

 

Minister Adam Gawęda podkreślił, że import węgla do Polski nadal maleje. Zgodnie z szacunkami jego wielkość w 2019 roku była mniejsza o około 3 mln ton w stosunku do roku 2018. Wskazał, że zapasy węgla występują obecnie we wszystkich krajach europejskich, które wykorzystują go dla celów energetycznych.
 

Nawet nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, którzy importują 60 mln ton węgla, mają dzisiaj pełne magazyny – dodał.

 

 

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!