| Autor: redakcja1

Młyny wodne dawniej i dziś

Historia człowieka jest nierozerwalnie związana z historią korzystania z dobrodziejstw wody.

Ludzie od wieków wykorzystywali jej energię, a jednym z przełomowych wynalazków który znacząco to ułatwił był młyn wodny, który pozwalał w efektywny sposób mielić ziarno. Pierwsze koła wodne powstały już ponad 2000 lat temu! Dzięki tej innowacji możliwy był dynamiczny rozwój cywilizacji – wokół młyna powstawały miasta, sieci dróg, mosty, groble, stawy, pastwiska i pola uprawne. Rozkwit osadnictwa wiązał się nieodłącznie z umiejętnością użycia siły wody do produkcji żywności. Dzisiaj, w wyniku postępu technologicznego, niemal nikt już nie mieli ziarna w młynach. Nie znaczy to, że te budowle zostały całkowicie zapomniane. Zabytkowe budynki odnalazły się bowiem w nowej roli – obiektów hydrotechnicznych.

Młyn wodny działał dzięki sile wody – nieustannie płynącej lub spadającej z dużej wysokości. Nurt obracał duże drewniane koło młyńskie ze specjalnymi przegrodami. Koło musiało być wyjątkowo wytrzymałe, dlatego zwykle budowano je z solidnego drewna dębowego lub grabowego. Ruch koła, za pomocą drewnianych przekładek i zębatek, był zamieniany w napęd dla kamienia młyńskiego i innych narzędzi mielących ziarno. Kamienie młyńskie bardzo szybko zużywały się na skutek ścierania przy pracy, dlatego ostrzono je przynajmniej raz w tygodniu, nacinając bruzdy na części ścierającej.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!