| Autor: redakcja1

Peperomia

Peperomia, czyli pieprzówka to rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych. Do rodzaju peperomii należy kilkaset gatunków roślin, występujących w naturze w obszarze tropikalnym Ameryki Południowej, Środkowej i częściowo w Afryce.

Peperomia
Peperomia to bardzo ciekawa, dość popularna roślina doniczkowa. Często gości w naszych domach.
 
Peperomia wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Lubi światło rozproszone. Nie lubi zbytniego podlewania, gdyż łatwo dochodzi do gnicia korzeni i ogonków liściowych (podlewamy na podstawkę). Optymalna temperatura uprawy około 18–20℃, w okresie zimowym temperatura może być niższa, ale nie mniej niż 10℃.
 
W okresie intensywnego wzrostu nawozimy raz na dwa tygodnie nawozami wieloskładnikowymi.
 
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy peperomie. Małe rośliny są bardzo korzystnych cenach od kilku do kilkunastu złotych za doniczkę.
 
Do najbardziej popularnych należą:
  • Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) – osiąga wysokość około 30–40 centymetrów. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi, szerokoowalnymi.
  • Peperomia srebrzysta (Peperomia Sandersa) – jest byliną osiągającą  wysokość około 20 centymetrów. Liście mięsiste, szerokoowalne z ostrymi zakończeniami. Liście są zielone ze srebnymi paseczkami osadzone na czerwonych ogonkach.
  • Peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata) – osiąga wysokość około 15–20 centymetrów. Jej ozdoba są pomarszczone liście, jajowate lub sercowate, lśniące z wyraźnym unerwieniem.
  • Peperomia hope (Peperomia tetraphylla Hope) – wyjątkowo piękna, ceniona przez miłośników roślin i kolekcjonerów peperomii. Roślina ta ma wyjątkowy pokrój i ciekawe ulistnienie. Posiada grube, długie zwisające pędy, na których występują regularnie osadzone zaokrąglone listki, zebrane w okółkach.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!