| Autor: redakcja1

Z babcinego parapetu - Aloes

Aloes nazywany jest czasem lilią pustyni lub cichym uzdrowicielem. Pierwotny obszar występowania obejmuje rejon Półwyspu Arabskiego, Afrykę i Madagaskar.

Z babcinego parapetu - Aloes
Rodzaj aloes obejmuje kilkaset różnych gatunków, z których zaledwie kilkanaście ma właściwości lecznicze.
 
W warunkach domowych najczęściej spotykamy dwa gatunki:
  • Aloes zwyczajny zwany także pospolitym lub lekarskim
  • Aloes drzewiasty
Aloes pospolity tworzy rozetę szarozielonych liści, mięsistych liści dorastających do 0,5 metra długości, natomiast drzewiasty tworzy łodygę, która w warunkach domowych dorasta do metra.
 
Charakterystyczna cecha tych roślin to posiadanie własnych zbiorników wody. Na okres suszy gromadzą wodę w formie żelu w swoich mięsistych liściach. Żel jest składnikiem wielu leków i kosmetyków.
 
Aloes nie lubi wysokiej wilgotności powietrza. Podłoże do uprawy winno być przepuszczalne, suche, nieco wapienne. Rośliny przesadzamy co 2 – 3 lata, jest okazja do oddzielenia młodych przyrostów, które posłużą do rozmnażania tych cennych roślin. Zimą podlewamy raz na kilka tygodni (4 do 6). Podlewamy do doniczki, a nie z góry na roślinę, tak aby w rozetkach nie było wody. Roślinie należy zapewnić dużo światła. Przez cały rok utrzymujemy temperatury dodatnie, latem około 25 stopni C, a zimą około 10 stopni C.
 
Aloes to cenny adaptogen, czyli naturalny lek. Sok z aloesu zawiera wiele witamin, jak A,E,C, kwas foliowy oraz z grupy B oraz mikroelementy (wapń, magnez, cynk, selen i chrom) i aminokwasy.
 
Aloes wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu pokarmowego, oczyszcza jelita, wątrobę, łagodzi refluks, pomaga odzyskać sprawność po przebytych chorobach. Wyciąg z aloesu to podstawa wielu kosmetyków (kremów, balsamów, szamponów, odżywek).
 
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy aloes jednoroczny oraz dwu i trzyletni. Za doniczkę z jednoroczną rośliną zapłacimy 15 złotych, za starsze okazy około 30 złotych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!