| Autor: redakcja6

Najważniejsze informacje o nowym systemie wywozu śmieci

Przyjęta w ubiegłym roku ustawa zakłada utrzymanie czystości i porządku w gminach. Budzi jednak sporo kontrowersji w większości regionów Polski.

Najważniejsze informacje o nowym systemie wywozu śmieci
Śmieciowa rewolucja, która wchodzi w życie w 2013 roku, nakłada na samorządy gmin obowiązek przeprowadzania przetargów na odbiór odpadów i gospodarkę pieniędzmi z pobieranych od mieszkańców opłat śmieciowych. Z kolei od firm wywożących śmieci oczekiwana jest odpowiednia jakość świadczonych usług.
 
Od 1 lipca 2013 roku poza objęciem wszystkich właścicieli nieruchomości systemem gospodarowania odpadami, zgodnie z ustawą, gminy zobligowane są również do:
  • nadzorowania gospodarowania śmieciami,
  • ustanowienia ich selektywnej zbiórki,
  • stworzenia punku zbiórki,
  • zapewnienia łatwego dostępu do miejsc, gdzie będzie prowadzona selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego,
  • zapewnienie osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu
  • ograniczenia masy składowanych odpadów komunalnych i edukacji dotyczącej prawidłowego gospodarowania odpadami.
Wszystkie samorządy zostają jednocześnie zobowiązane do udzielania na bieżąco na stronie internetowej wszystkich informacji w zakresie gospodarki oraz corocznej analizy stanu gospodarki.

Co to oznacza dla zwykłych mieszkańców gmin? W bieżącym roku niezależnie od tego czy wyprodukowane w naszych gospodarstwach odpady wrzucimy do kosza na śmieci, przeznaczając je firmom wywozowym czy sami je zutylizujemy w dowolny sposób, zapłacimy tę samą stawkę. Przewiduje się, że będzie ona wyższa niż do tej pory i przekroczy 12 zł za osobę na miesiąc.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!