| Autor: redakcja6

Od 1 stycznia 2013 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz uboju rytualnego

Rozporządzenie ministra rolnictwa zostało uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją oraz ustawą o ochronie zwierząt.

Od 1 stycznia 2013 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz uboju rytualnego
Przepisy, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku nakazują ogłuszanie zwierząt przed ubojem i nie przewidują żadnych wyjątków od tej reguły.
 
Jednocześnie zostało wprowadzone unijne rozporządzenie, które daje państwom członkowskim możliwość odstępstwa od tych wyjątków. Zdaniem specjalistów, nie zmienia ono jednak dotychczasowych regulacji prawnych w Polsce. Kwestia ta leży w gestii każdego państwa Unii Europejskiej. Oznacza to, że jeśli w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie doszło do zmiany obowiązujących przepisów o ochronie zwierząt, to od początku stycznia bieżącego roku wykonywanie uboju rytualnego jest zabronione.
 
Innego zdania jest minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który nie widzi powodów, dla których zakaz miałby dalej obowiązywać. Twierdzi on, że projekt nowelizacji ustawy jest już gotowy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!