| Autor: redakcja1

W lasach na Podkarpaciu rośnie pozyskanie drewna i zasoby drzew

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie ma w tegorocznych planach wycięcie blisko 1,87 mln metrów sześciennych drewna.

W lasach na Podkarpaciu rośnie pozyskanie drewna i zasoby drzew
37,6% powierzchni Podkarpacia stanowią najstarsze i najzasobniejsze lasy w Polsce, przez co rejon ten zajmuje drugie miejsce pod kątem lesistości.
 
Zasoby leśne na Podkarpaciu stale rosną, a to oznacza większe pozyskiwanie drewna. W ciągu ostatnich 10 lat z początkowych 1,4 mln metrów sześciennych drewna w roku 2002 uzyskano wzrost do 1,9 mln metrów sześciennych. Z kolei zasoby drzewne na pniu w tym regionie ocenia się na 114,7 mln sześciennych, które stale są zwiększane, a ostatnie 11 lat to przyrost o 12 mln sześciennych.
 
Poza tym każdy tysiąc metrów sześciennych pozyskania oznacza 2 miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także jest to kilka dodatkowych etatów w przemyśle i handlu drewnem.
 
Co roku średni przyrost drzewostanu oscyluje w granicach 9 metrów sześciennych na hektar. Natomiast zasobność lasów to 289 metrów sześciennych (średnia krajowa to 254 metry sześcienne) na hektar, przy czym średni wiek drzewostanu szacuje się na 73 lata wobec przeciętnej krajowej wynoszącej 62 lata.
 
Obecnie jednak, trwa przebudowa składu gatunkowego podkarpackich lasów, których niemal 33% zostało zasadzonych przed 50-60 latami na gruntach porolnych. Dlatego też w miejsce olchy czy sosny zostanie wsadzona jodła, jesion czy buk, które to gatunki są bardziej właściwe dla tego regionu.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!