| Autor: redakcja4

Niskie ceny czarnych porzeczek

Ceny produkcji czarnej porzeczki spadły drastycznie i obecnie na Lubelszczyźnie kosztują się na poziomie mniej niż 2 zł za kg. Plantatorzy są bezsilni. Koszty skupu nie pokrywają się z kosztami produkcji, a interes przez to staje się nieopłacalny.

Niskie ceny czarnych porzeczek
W zeszłym roku kilogram czarnej porzeczki kosztował nawet 5 zł. W tym roku natomiast, skup ruszył po 2,80 zł/kg. Ceny tak spadają, że sadownicy zmuszeni byli sprzedawać czarna porzeczkę nawet po 1,30 za/kg. Informacje taką przekazał Sekretarz Związku Sadowników RP. Związek Sadowników RP ma swoje oddziały w pięciu województwach m.in. w mazowieckim i lubelskim gdzie produkuje się najwięcej owoców z naszego kraju.
 
Rok temu w Polsce zebrane zostało ok 170 ton porzeczek różnych gatunków. Na samej Lubelszczyźnie, gdzie produkowane jest najwięcej tego owocu, plantatorzy zebrali ponad 96 ton. W tym roku zbiory będą podobne, jednak ceny z niewiadomych jeszcze przyczyn o wiele niższe.
 
Właściciele przetwórni tłumaczą, że taki bieg sprawy jest zależny jest od zagranicznych kontrahentów. Bowiem najwięcej czarnych porzeczek trafia właśnie do krajów zachodniej Europy, cena jaka się ukształtowała jest taką, jaką mogą oni zaakceptować. Ponadto według przetworników, ceny obecnie wracają do normalnego poziomu, podczas gdy w ubiegłym roku były one stanowczo zawyżone.
 
Na sprzeciw nieopłacalnego poziomu cen, Związek Sadowników RP zaapelował o przerwanie łańcucha dostaw owoców do przetwórni. Ma to zmusić do zwiększenia oferowanych cen skupu.
 
Lubelszczyzna jest regionem, który produkuje najwięcej czarnej porzeczki oraz malin. Poziom ich cen jest także niezadowalający. Skup obecnie kształtuje się na poziomie 2 zł za kg. Koszty produkcji malin natomiast wynoszą średnio 3-4 zł/kg.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!