| Autor: redakcja1

Celaena leucostigma nowym gatunkiem szkodnika upraw kukurydzy

W ostatnich latach zauważa się nasilenie problemów związanych z pojawieniem się dotąd nie znanych gatunków szkodników w uprawach kukurydzy. Jednakże ze względu na ich niską szkodliwość są one często marginalizowane.

Celaena leucostigma nowym gatunkiem szkodnika upraw kukurydzy
W Polsce taka sytuacja ma miejsce w przypadku gatunku motyla zwanego Celaena leucostigma, który w świetle ostatnich badań powoduje jak do tej pory jedynie uszkodzenia pojedynczych roślin. Dopiero jego masowa liczba mogłaby w większy sposób realnie zagrozić uprawom kukurydzy, chociaż jak twierdzi dr inż. Paweł Bereś z IOR PIB - na chwilę obecną jest to mało prawdopodobne.
 
Niemniej jednak jak sam wspomina - Pierwszy raz spotkałem się w Polsce z gatunkiem motyla, którego gąsienica żeruje tak wcześnie we wnętrzu łodyg małych roślin kukurydzy.....i przez to efekt końcowy jest zawsze jeden - "śmierć" rośliny. Owad ten jest rodzimym gatunkiem, jednak do tej pory jego zasięg występowania ograniczał się do terenów podmokłych, gdzie rosną podstawowe rośliny żywicielskie jak: irysy, tatarak, jeżogłówki, turzyce. Kilkuletnia obecność na kukurydzy jest dowodem, że gatunek ten przystosował się do żerowania i na tej roślinie, gdyż podobnie jak rolnice jest owadem wielożernym.
 
Aktualnie występowanie tego gatunku szkodnika wśród upraw kukurydzy potwierdzono tylko w południowo-wschodnim regionie Polski, na Podkarpaciu, a okres jego wylęgu datuje się na maj. Celaena leucostigma uszkadza zazwyczaj pojedyncze rośliny znajdujące się w pasach brzeżnych zasiewu. Atakują gąsienice, które w zależności od tempa rozwoju roślin żerują na kukurydzy na etapie wzrostu 4-9 liści lub też w fazie rozwoju 1-2 kolanek.
 
Gąsienica wgryza się w podstawę łodygi tuż nad ziemią (podobnie jak drutowiec) i wyjada całkowicie rdzeń łodygi od nasady aż po jeszcze zwinięte liście (te które dopiero mają się rozwinąć), które również czasem niszczy. Na zewnątrz rośliny nie widać żadnych uszkodzeń. Obecność gąsienicy zdradza z czasem więdnięcie, żółknięcie i w końcowym etapie zamarcie całej rośliny. Niekiedy roślina o wyjedzonym wnętrzu łodygi łamie się i przewraca. - opowiada dr inż. Paweł Bereś.
 
Na chwilę obecną nie ma potrzeby opracowania programu zwalczania tego gatunku. Pomocna może być izolacja przestrzenna kukurydzy od terenów podmokłych, które są naturalnym miejscem bytowania gatunku. Ponadto należy stosować poprawną agrotechnikę, a w szczególności zabiegi mechaniczne gleby po zbiorach. - radzi dr inż. Paweł Bereś.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!