| Autor: redakcja1

Krajowy skup zbóż

Jak wykazują dane zebrane przez GUS, w marcu bieżącego roku zakupiono 421 tysiące ton zbóż, czyli o 9 procent więcej w relacji miesięcznej, a także o 2 procent w rocznej.

Krajowy skup zbóż
W omawianym czasie do punktów skupu zostało skierowane 354 tysiące ton pszenicy, z czego 168 tysiące ton pszenicy paszowej. W porównaniu do miesiąca poprzedzającego jest to zwyżka o 10 procent, a w rocznym zestawieniu o 15 procent.
 
W tym okresie wolumen dostaw żyta był w granicy 21 tysięcy ton, czyli o 14 procent więcej niż w lutym tego roku, chociaż to o 24 procent mniej w stosunku do roku wcześniejszego.
 
W trzecim miesiącu tego roku zakupiono 14 tysięcy ton jęczmienia paszowego. Wraz z jęczmieniem konsumpcyjnym kontyngent dostaw był na poziomie 23 tysięcy ton, co daje 2 procentową podwyżkę wobec poprzedniego miesiąca. Niemniej jednak w analogicznym czasie roku poprzedzającego skupy zbóż przyjęły o 35 procent mniej jęczmienia.
 
W marcu dostawy kukurydzy do punktów skupu były większe o 14 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca, tym samym utrzymując się w granicy 109 tysięcy ton, co w ciągu roku daje wzrost o 67 procent.
 
W związku z tym, w okresie od lipca do marca bieżącego roku krajowe punkty skupu przyjęły o 2 procent mniej zbóż podstawowych wraz z ich mieszankami, bo w ilości 6,2 mln ton. Na ten wolumen złożyła się pszenica - 4,7 mln ton, jęczmień – 0,6 mln ton i żyto – 0,5 mln ton.
 
Porównując zatem z tym samym czasem rok wcześniej, pszenicy zakupiono o 4 procent więcej, jęczmienia o 4 procent mniej. Również w przypadku żyta odnotowano spadek o 14 procent. Natomiast zeszłoroczny skup kukurydzy wzrósł o 58 procent, co dało kontyngent o wielkości 1,5 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!