| Autor: redakcja1

Krajowy skup zbóż

Jak wykazują dane zebrane przez GUS, w kwietniu bieżącego roku zakupiono 325 tysięcy ton zbóż, czyli o 23 procent mniej w relacji miesięcznej, ale o 17 procent więcej w rocznej.

Krajowy skup zbóż
W omawianym czasie do punktów skupu zostało skierowane 277 tysiące ton pszenicy, z czego 130 tysiące ton pszenicy paszowej. W porównaniu do miesiąca poprzedzającego jest to spadek o 22 procent, a w rocznym zestawieniu to 30 procentowy wzrost.
 
W tym okresie wolumen dostaw żyta był w granicy 16 tysięcy ton, czyli o 25 procent mniej niż w marcu tego roku, chociaż to 11 procentowa obniżka w stosunku do roku wcześniejszego.
 
W czwartym miesiącu tego roku zakupiono 15 tysięcy ton jęczmienia, co daje 32 procentową zniżkę wobec poprzedniego miesiąca. Niemniej jednak w analogicznym czasie roku poprzedzającego skupy zbóż przyjęły o 45 procent mniej jęczmienia.
 
W kwietniu dostawy kukurydzy do punktów skupu były mniejsze o 25 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca, tym samym utrzymując się w granicy 81 tysięcy ton, co w ciągu roku daje wzrost o 71 procent.
 
W związku z tym, w okresie od lipca do kwietnia bieżącego roku krajowe punkty skupu przyjęły o 1 procent mniej zbóż podstawowych wraz z ich mieszankami, bo w ilości 6,5 mln ton. Na ten wolumen złożyła się pszenica - 4,9 mln ton, jęczmień – 0,6 mln ton i żyto – 0,5 mln ton.
 
Porównując zatem z tym samym czasem rok wcześniej, pszenicy zakupiono o 5 procent więcej, jęczmienia o 6 procent mniej. Również w przypadku żyta odnotowano spadek o 14 procent. Natomiast zeszłoroczny skup kukurydzy wzrósł o 59 procent, co dało kontyngent o wielkości 1,6 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!