| Autor: redakcja1

Krajowy skup zbóż

Jak wykazują dane zebrane przez GUS, w maju bieżącego roku zakupiono 392 tysięcy ton zbóż, czyli o 21 procent więcej w relacji miesięcznej oraz o 33 procent więcej w rocznej.

Krajowy skup zbóż
W omawianym czasie do punktów skupu zostało skierowane 322 tysiące ton pszenicy, z czego 158 tysiące ton pszenicy paszowej. W porównaniu do miesiąca poprzedzającego jest to więcej o 16,5 procenta, a w rocznym zestawieniu to 48 procentowy wzrost.
 
W tym okresie wolumen dostaw żyta był w granicy 21 tysięcy ton, czyli o 31 procent więcej niż w kwietniu tego roku, chociaż to 3 procentowa zwyżka w stosunku do roku wcześniejszego.
 
W piątym miesiącu tego roku zakupiono 26 tysięcy ton jęczmienia, co daje 68 procentową zwyżkę wobec poprzedniego miesiąca. Niemniej jednak w analogicznym czasie roku poprzedzającego skupy zbóż przyjęły o 29 procent mniej jęczmienia.
 
W maju dostawy kukurydzy do punktów skupu były większe o 6 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca, tym samym utrzymując się w granicy 86 tysięcy ton, co w ciągu roku daje wzrost o 73 procent.
 
W związku z tym, w okresie od lipca do maja bieżącego roku krajowe punkty skupu przyjęły mniej więcej tyle samo zbóż podstawowych wraz z ich mieszankami co w zeszłym roku, bo w ilości 6,9 mln ton. Na ten wolumen złożyła się pszenica - 5,3 mln ton, jęczmień – 0,6 mln ton i żyto – 0,5 mln ton.
 
Porównując zatem z tym samym czasem rok wcześniej, pszenicy zakupiono o 7 procent więcej, jęczmienia o 7 procent mniej. Również w przypadku żyta odnotowano spadek o 14 procent. Natomiast zeszłoroczny skup kukurydzy wzrósł o 59 procent, co dało kontyngent o wielkości 1,7 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!