| Autor: redakcja1

Polskie żniwa

W zależności od regionu zbiory polskich zbóż trwają w najlepsze, są na ukończeniu lub się już zakończyły.

Polskie żniwa
Niestety ze względu na niezbyt korzystne warunki pogodowe, tegoroczne zbiory zbóż w województwie zachodniopomorskim dopiero się rozpoczęły. Trochę lepsza sytuacja jest w województwie podlaskim oraz w Wielkopolsce, gdzie zebrano już 20-35 procent ziarna, przy czym ich jakość określa się jako dobrą, choć z pewnością zboże należy przesuszyć, bo jest dosyć wilgotne. Natomiast plonowanie w przypadku pszenicy w tych regionach jest na poziomie 5-7 ton z hektara.
 
Znacznie bardziej zaawansowane żniwa są na Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku oraz Śląsku, gdzie z pól zebrano blisko 40-50 procent tych nasion, choć podobnie jak w innych częściach kraju zboże jest bardzo wilgotne i wymaga przesuszenia. Do tego ziarno jest drobniejsze niż w minionych latach, a z jednego hektara zbiera się 4-7 ton.
 
Z kolei na ukończeniu, bo niemal 70-80 procent zbóż zostało zebranych, są żniwa na Opolszczyźnie i w województwie podkarpackim. Jednakże tylko na Pomorzu zbiory rzepaku zostały już ukończone, a zbóż tylko w małych gospodarstwach, gdyż z powodu wymarznięć i suszy pola zostały przesiane zbożami jarymi, przy czym pszenica nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała.
 
Jak zatem widać niesprzyjająca aura pogodowa spowodowała spore straty w uprawach w zależności od regionu kraju. Największym problemem jest duża wilgotność ziarna oraz jego odbicia.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!