| Autor: redakcja4

Rynek krajowy zbóż

Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Urzędem Wojewódzkim, za pośrednictwem Sparks podaje informacje o zbiorach zbóż.

Rynek krajowy zbóż
Wynika z nich, że pomiędzy 16 – 10 lipca najwięcej w kraju odnotowano zbiorów jęczmienia ozimego. Dużą intensywnością odznaczały się tereny na południowym – wschodzie oraz południu. Zebrano tam średnio, w zależności od województwa, od 60 – 80 proc. areału zasiewów. W województwie opolskim zebrano 82 proc. powierzchni upraw ziaren tego zboża. W wojewódźtwie świętokrzyskim zebrano około 70 proc. jęczmienia ozimego, dodatkowo zaczęto tam też zbiory żyta (ok 7 procent) oraz pszenżyta ozimego ( ok 1 %).
 
Skup jęczmienia przez zakłady paszowe jest na dosyć niskim poziomie. Jego cena jest wyższa niż w ubiegłym tygodniu i wynosi 780 – 830 zł/t. Porównując pszenicę konsumpcyjną, w zeszłym tygodniu jej cena kształtowała się na poziomie od 950 do 1030 zł/t, a za pszenicę paszową można było dostać od 900-945 zł/t.
 
W zeszłym tygodniu, za zboże ze zbiorów zeszłorocznych, trzeba było zapłacić nieco mniej w przypadku pszenicy konsumpcyjnej. Cena wynosiła 930 – 1000 zł/t nasion tego zboża. Natomiast cena pszenicy paszowej  była podobna i wynosiła 900 – 950 zł/t.
 
Za tegoroczne zbiory można otrzymać więcej pieniędzy jeśli zdecydujemy się na eksport, czyli z dostawą do portów. Jęczmień paszowy w okresie sierpień – wrzesień kształtuje się wtedy cenowo w zakresie 905 – 925 zł/t, natomiast za pszenicę konsumpcyjną w okresie wrzesień – grudzień można otrzymać 1065 zł/t. Pszenica paszowa w skupie wynosi wówczas 980 zł/t.
 
Wahania cen zbóż są zależne od nastrojów na rynku globalnym i europejskim. Wpływ ma sytuacja pogodowa w USA oraz w Basenie Morza Czarnego. Są to Bowiem czołowi eksporterzy pszenicy i kukurydzy. Zmiany prognoz przewidywanych zbiorów na mniejsze powodują obawy uczestników rynku, którzy są zaniepokojeni dostępnością surowca zbożowego. Także rynek terminowy jest zaniepokojony wzrostem cen, bowiem zarówno w UE jak i w USA odnotowano piąty z kolei tydzień wzrostu cen. Polskie ceny są silnie zależne od notowań giełdowych MATIF. Istnieje powiązanie między notowaniami cen zbóż na rynku terminowym, a cenami oferowanymi za zboża na rynku transakcyjnym.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!