| Autor: redakcja1

Spadek cen zbóż w Polsce

Jak podają analitycy Banku BGŻ, od kilku tygodni wyraźnie obniżają się ceny zbóż w Polsce. O ile, pomimo notowanych ostatnio spadków, ceny pszenicy można jeszcze uznać za stosunkowo wysokie, o tyle ceny żyta są już na niskim poziomie.

Spadek cen zbóż w Polsce
W obrębie ostatnich dwóch miesięcy ceny większości rodzajów zbóż potaniały o kilkanaście procent. Między pierwszym tygodniem maja, a pierwszym tygodniem lipca najbardziej potaniało żyto, bo o 14%. Jęczmień, pszenżyto i pszenica konsumpcyjna stały się o około 10% tańsze. Nieco mniejszy, bo 8% spadek dotknął ceny pszenicy paszowej. Mocno trzymają się za to ceny kukurydzy, której obniżka wyniosła 3%, gdyż do jej zbiorów pozostało jeszcze sporo czasu.
 
Niemniej jednak, w tym samym czasie złoty dosyć mocno osłabił się względem euro. Gdyby nie to, prawdopodobnie spadki cen zbóż na rynku krajowym byłyby jeszcze większe. Według danych podanych przez Ministerstwo Rolnictwa, w pierwszym tygodniu lipca bieżącego roku przeciętna cena zakupu żyta przez młyny wyniosła 599,9 zł/t. W związku z tym po raz pierwszy od października 2010 r. spadła poniżej 600 zł/t. Była jednocześnie aż o 28% mniejsza niż rok wcześniej.
 
Tego poziomu cen nie można uznać za wysoki. Cena na początku lipca była już tylko o 1% wyższa od średniej ceny w ostatnich pięciu sezonach. Sytuacja ta jest wynikiem dobrych zbiorów żyta w 2012 r. i oczekiwanych wysokich zbiorów w tym roku.
 
Od kilku lat sytuacja na rynku żyta układa się na kształt dwuletniego ''cyklu żytniego''. Dwa lata względnie niskiej podaży i wysokich cen, a potem dwa lata wysokiej podaży i niskich cen. W sezonach 2010/2011 i 2011/2012 żyto było stosunkowo drogie, a w pewnych okresach droższe nawet niż pszenica. W sezonie 2012/2013 żyto bardzo potaniało i na razie wygląda na to, że jego cena będzie niska również w sezonie bieżącym.
 
Na rynku pszenicy, kukurydzy i jęczmienia ceny krajowe w zdecydowanej mierze zależą od sytuacji na rynkach zagranicznych. Jednakże na rynku żyta, przy czym Polska jest znaczącym jego producentem, sytuacja krajowa ma duże znaczenie dla kształtowania się cen.
 
Mimo sporych zniżek, ceny pszenicy wciąż można uznać za dosyć wysokie. W pierwszym tygodniu lipca tego roku pszenica kupowana przez młyny kosztowała średnio 885 zł/t, a przez zakłady paszowe była nieco droższa i oscylowała w granicach 894 zł/t. Ceny jak na razie są na zbliżonym poziomie jak przed rokiem - odpowiednio o 3% niższym i o 1% wyższym.
 
Inaczej niż w przypadku żyta wypada porównanie z przeciętnymi cenami w poprzednich pięciu sezonach. Pszenica konsumpcyjna jest wciąż o 19% droższa, a pszenica paszowa o 28%. Zresztą więcej niż przeciętnie w ostatnich sezonach można także otrzymać za inne zboża paszowe: pszenżyto o 28%, kukurydza o 21%, jęczmień o 18% - zauważa Bank BGŻ.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!