| Autor: redakcja3

Wysoki eksport jęczmienia z Ukrainy

W lipcu br. Ukraina zwiększyła znacznie eksport zbóż w stosunku do wcześniejszych prognoz ze względu na wzrost sprzedaży jęczmienia - podaje FAMMU/FAPA.

Wysoki eksport jęczmienia z Ukrainy
Tylko w lipcu br. (od 1 do 26. lipca br.) ukraiński eksport zbóż osiągnął 867 tys. ton, w tym 447,8 tys. ton jęczmienia, 143,3 tys. ton pszenicy oraz 271,7 tys. ton kukurydzy.

Wcześniej ukraiński minister rolnictwa przewidywał wysokość wywozu zbóż z Ukrainy w pierwszym miesiącu sezonu na około 500 tys. ton. Oznacza to, że dotychczasowa rzeczywista sprzedaż ziarna na rynki zagraniczne znacznie przekroczyła te prognozy. Odbiorcami ukraińskiego jęczmienia są przede wszystkim Unia Europejska oraz Arabia Saudyjska. Odnotowywany popyt na jęczmień z Ukrainy jest spowodowany atrakcyjnymi cenami w stosunku do pozostałych dostawców tego gatunku.

W ostatnim czasie ukraiński miniser rolnictwa podwyższył prognozę tegorocznej produkcji zbożowej do rekordowego poziomu 57,1 mln ton, z czego większość stanowiło będzie zboże paszowe. Kraj oczekuje nadspodziewanie dobrych zbiorów kukurydzy. Produkcja tego gatunku jest obecnie prognozowana na co najmniej 25 mln ton wobec 20,9 mln ton w poprzednim sezonie. Wysokie będą także zbiory pszenicy. Przewiduje się, że tegoroczna produkcja tego gatunku wyniesie co najmniej 20-21 mln ton wobec 15,8 mln ton w 2012 roku.

Ukraina w sezonie 2012/13 wyeksportowała 22,8 mln ton zbóż pomimo nie najwyższych wyników ubiegłorocznych zbiorów. Największy udział w eksporcie miała kukurydza – 13,53 mln ton. Na drugiej pozycji znalazła się pszenica – 6,84 mln ton. Trzecim gatunkiem pod względem wysokości sprzedaży na rynki zagraniczne był jęczmień – 2,11 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!