| Autor: redakcja1

Unia Europejska zwiększa import kukurydzy

Komisja Europejska od początku sezonu 2012/2013 wydała licencje na import 3,8 mln ton kukurydzy, co świadczy o dwukrotnie wyższych możliwościach importowych tego ziarna niż rok wcześniej.

Unia Europejska zwiększa import kukurydzy
Na zwiększenie imporyu kukurdzy niewątpliwie największy wpływ ma susza, która skutecznie ograniczyła uprawy na południu Unii Europejskiej, w szczególności w Rumunii, we Włoszech oraz na Węgrzech. W związku z tym, tegoroczne zbiory unijnej kukurydzy są o 19% mniejsze niż w roku minionym.
 
Głównym dostawcą kukurydzy do krajów członkowskich Unii Europejskiej jest Ukraina, która tylko w przeciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego sezonu wyeksportowała blisko 600 tysięcy ton, a zatem to trzy razy więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Sporo kukurydzy sprowadza się także z Ameryki Południowej, w tym przede z Argentyny 74,4 mln ton w stosunku do 42,4 mln ton w 2011 roku.
 
W przypadku dostaw ze Stanów Zjednoczonych, nie przewiduje się wzrostu importu, a to ze względu na unijne obostrzenia związane z genetycznie modyfikowanymi odmianami.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!