| Autor: redakcja1

Wysokie zbiory zbóż na Ukrainie w 2013 roku

W tym roku zbiory zbóż na Ukrainie mogą osiągnąć nawet 55,5 mln ton - 58 mln ton – prognozuje Ukraińska Konfederacja Rolna (UAC).

Wysokie zbiory zbóż na Ukrainie w 2013 roku
W związku z tym, Ukraina prawdopodobnie odnotuje wyjątkowo wysoką produkcję kukurydzy, obecnie szacowaną nawet na 25-28 mln ton. Obrodziła też pszenica, a zbiory tego gatunku są oceniane na 21 mln ton. Tegoroczna produkcja jęczmienia również będzie dobra – 7 mln ton.
 
Według UAC, spowoduje to spadek cen zbóż w sezonie 2013/14. Obecne ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się w przedziale od 220 USD/tonę do 230 USD/tonę (porty Ukrainy), a pszenicy paszowej w przedziale od 205 USD/tonę do 210 USD/tonę. Ceny jęczmienia podawane są od 220 USD/tonę do 225 USD/tonę, a kukurydzy – 180 USD/tonę.
 
W ubiegłym tygodniu ukraiński minister rolnictwa podwyższył przewidywaną wysokość produkcji pszenicy w 2013 r. do 20-21 mln ton z wcześniejszych 20 mln ton. Średnie plony pszenicy w bieżącym sezonie wynoszą jak dotychczas 2,64 ton/ha. UAC prognozuje również bardzo wysoki potencjał eksportowy zbóż w bieżącym sezonie sięgający nawet 27 mln ton – 29 mln ton.
 
W minionym roku zbiory zbóż na Ukrainie wyniosły 46,2 mln ton. Plony były o 18,6% niższe w porównaniu z poprzednim rokiem. Pomimo spadku produkcji eksport w zakończonym niedawno sezonie wyniósł 23 mln ton co dało Ukrainie 9,2% udział w światowym eksporcie zbóż i uplasowało kraj na szóstej pozycji wśród światowych dostawców zbóż. Większość ukraińskiego ziarna trafia na rynki Unii Europejskiej, do Egiptu oraz Arabii Saudyjskiej – wylicza FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!