Choroba szalonych krów (BSE), dlaczego jest tak niebezpieczna?

Choroba ta zwana jest również gąbczastym zwyrodnieniem mózgu, które atakuje przede wszystkim bydło i doprowadza do jego śmierci.

Choroba szalonych krów (BSE), dlaczego jest tak niebezpieczna?
Obecnie nie są znane sposoby jej przenoszenia, choć zdaniem naukowców do zakażenia może dojść poprzez karmienie zwierząt mączkami mięsno-kostnymi czy innymi produktami pochodzącymi od zainfekowanych zwierząt.
 
Chorobę tą wywołują priony będące nowym rodzajem zarazków, gdyż choroba jest nie tylko zakaźna, ale także dziedziczna. Przyczyna choroby leży w defekcie białka prionowego, które w wyniku mutacji przekształca się w prion zakaźny. Rozwój choroby przypomina efekt domina. Zakaźne komórki atakują zdrowe przekształcając je w chorobotwórcze. W ten sposób niszczą tkanki nerwowe sprawiając pojawianie się ubytków w mózgu, który zaczyna przypominać gąbkę. Stąd też nazwa tej choroby - gąbczasta encefalopatia zwierząt.
 
Okres inkubacji jest długi i wynosi od 2 do nawet 10 lat. Do tych najbardziej rozpoznawalnych objawów należą:
- zmiany neurologiczne czy behawioralne jak utrata czucia, lękliwość,
- nadpobudliwość,
- agresja,
- zgrzytanie zębami,
- utrata wagi,
- spadek mleczności,
- nienaturalna postawa.

Niestety w każdym przypadku kończy się ona zejściem śmiertelnym.
 
Zakaźne priony są bardzo odporne na wysoką temperaturę, gdyż giną dopiero w 120 st. C i to po upływie 30 minut. Niestety zwykłe gotowanie zakażonego mięsa nie niszczy zarazków. Między innymi z tego powodu choroba ta jest równie niebezpieczna dla ludzi, gdzie jej odpowiednik to choroba Creutzfeldta-Jakoba. Tu również choroba kończy się zgonem. Na tą odmianę coraz częściej zaczynają chorować osoby w młodym lub bardzo młodym wieku, gdzie do tej pory choroba Creutzfeldta-Jakoba atakowała przede wszystkim osoby starsze.
 
Naukowcy nie stwierdzili, by źródłem zakażenia u ludzi było mięso czy mleko. Z kolei te części ubitego bydła, gdzie ewentualnie mogą się znajdować zakaźne priony zostają utylizowane.
 
Niemniej jednak ze względu na obawy przed wystąpieniem tej zoonozy wprowadzono obowiązkowe testy na BSE, a także zakazano skarmiać zwierzęta mączkami mięsno-kostnymi.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!