Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu kwasu mlekowego do odkażania tusz wołowych w rzeźniach

Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, w Unii Europejskiej będzie można stosować kwas mlekowy w rzeźniach.

Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu kwasu mlekowego do odkażania tusz wołowych w rzeźniach
Dzięki tak skonstruowanemu rozporządzeniu, pojawi się możliwość szerszego otwarcia rynku unijnego na dostawy amerykańskiej wołowiny.
 
Niemniej jednak warto zaznaczyć, iż wydane rozporządzenie uwzględnia możliwość stosowania kwasu mlekowego tylko w przypadku odkażania tusz, półtusz oraz ćwierci wołowych w rzeźniach.

Nie została natomiast dopuszczona możliwość odkażania mięsa wołowego  oraz elementów wołowych.
 
W ramach rozwiązania długoletniego konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską dotyczącego handlu wołowiną z użyciem hormonów wzrostu, już w 2009 roku Unia otworzyła dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych około 20 tysięczny kontyngent na mięso niezawierające hormonów. Następnie liczbę tę dodatkowo zwiększono w sierpniu 2012 roku i od tego czasu kształtuje się ona na poziomie 48,2 tys. ton.
 
Wprowadzony przed laty zakaz skutecznie ograniczył Amerykanom korzystanie z kontyngentu na dostawy wołowiny bez hormonów do państw Wspólnoty. Dlatego też, uzależnili oni zniesienie zakazu od rozpoczęcia rozmów dotyczących wolnego handlu z UE.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!