Handel unijnym mięsem i żywcem wołowym

W okresie od stycznia do maja bieżącego roku poza unijne granice wysłano niemal 201,2 tysiąca ton żywca, mięsa wołowego i jego przetworów, a więc o 26,3 procenta mniej niż w roku minionym.

Handel unijnym mięsem i żywcem wołowym
W omawianym czasie, tylko Turcja zaimportowała 43,1 tysiąca ton, czyli to obniżka o 51,2 procenta. Również dostawy do Rosji spadły o 36,8 procent do 35,6 tysiąca ton, Chorwacja sprowadziła około 9 tysięcy ton – mniej o 8,9 procenta. Natomiast Szwajcaria zakupiła o 36,6 procenta mniej tego mięsa, co dało wolumen o wielkości 7,3 tysiąca ton, a Liban 7 tysięcy ton, tj. 28,7 procentowy spadek.
 
Niemniej jednak, odnotowano wzrost wysyłki o 5,9 procenta do Bośni i Hercegowiny wynoszącej 5,1 tysiąca ton oraz o 8,8 procenta do Wybrzeża Kości Słoniowej – 5,3 tysiąca ton.

W analizowanym okresie całkowity import tego gatunku mięsa był na poziomie 122,8 tysiąca ton, co oznacza obniżkę o 8,3 procenta. W tym przypadku o 10,6 procenta mniej mięsa wołowego sprowadzono z Ameryki Południowej, bo w ilości 92,4 tysiąca ton.

Jednakże dostawy amerykańskiej wołowiny do Unii Europejskiej wzrosły o 1,9 procenta, a zatem były one w granicach 8,1 tysiąca ton, a z Nowej Zelandii o 4,4 procenta do 7,1 tysiąca ton.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!