Przekroczenie kwoty mlecznej w Polsce coraz bardziej prawdopodobne

Z danych Agencji Rynku Rolnego wynika, że w okresie od kwietnia do października 2012 roku ilość skupionego mleka w Polsce przekroczyła o 5,7% wielkość z analogicznego okresu roku poprzedniego.

Przekroczenie kwoty mlecznej w Polsce coraz bardziej prawdopodobne
Oznacza to, że od stycznia do końca października 2012 roku do punktów skupu dostarczono 5,94 mln ton mleka. Przy czym warto zaznaczyć, iż od czerwca odnotowuję się wyhamowywanie tendencji wzrostowej. W październiku bieżącego roku do skupu dostarczono łącznie 805,7 mln kg mleka, czyli o 0,7% mniej niż we wrześniu i o 3,4% więcej niż przed rokiem.
 
Niemniej jednak ryzyko przekroczenia kwoty mlecznej w naszym kraju nadal jest realne. Z analizy skupu mleka przeprowadzonej przez Agencję Rynku Rolnego wynika, że istniałaby możliwość uniknięcia przekroczenia kwoty mlecznej w sezonie 2012/2013, gdyby skup w następnych miesiącach spadł do poziomu niższego niż ten, który odnotowano w ubiegłym sezonie.
 
Natomiast jeśli utrzyma się obecna tendencja w dostawach mleka do końca bieżącego sezonu, wówczas przekroczenie krajowej kwoty może wynieść 2%.
 
Warto w tym miejscu także przypomnieć, że po pierwszych siedmiu miesiącach tego roku stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługującym dostawcom w tym sezonie wyniósł 62,4%. Z kolei stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw osiągnął poziom 60,61%.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!