Wzrost produkcji unijnego mleka

W Unii Europejskiej wzrosła produkcja mleka. Zasługą tego mogą być jego wysokie ceny skupu czy coroczny przyrost kwoty mlecznej. Także warunki pogodowe miały w tym swój udział.

Wzrost produkcji unijnego mleka
Komisja europejska podaje, że w pierwszych czterech miesiącach br. mleczarnie skupiły o 4 proc. mleka więcej niż w roku ubiegłym. Państwa, które w 2004r. wstąpiły do Unii Europejskiej skupiły nawet o 9 procent mleka więcej.
 
W miesiącach kolejnych jednak, tendencja wzrostu pomału zaczyna się przyhamowywać. Mokra i zimna wiosna, która opóźniła wzrost traw, spowodowała spadek skupu mleka zwłaszcza na zachodzie Europy. Rabobank podaje informacje, że w kwietniu do mleczarni trafiło o 2,1 proc. więcej surowca mlecznego w skali rocznej. W drugiej połowie roku ilość ta ma być większa w stosunku do ubiegłego roku już o zaledwie jeden procent.
 
Wzrost produkcji nie przekłada się jednak na wzrost sprzedaży mleka. Popyt na artykuły mleczne spada. Wpływ na to ma między innymi zwiększenie się bezrobocia na południu Europy oraz pogorszenie się sytuacji gospodarczej. Zmienić by to mogło jedynie osłabienie euro, które stymulowałoby eksport. W pierwszym kwartale br. wolumen eksportu zwiększył się o 9 proc. jeśli chodzi o mleko. Jest to zasługą m.in. zwiększonej sprzedaży mleka odtłuszczonego w proszku oraz serwatki w proszku (22-23 proc.). Jeśli chodzi o tłuszcz mleczny to nie odnotowano zadowalających zmian. W pierwszym kwartale 2012 produkcja masła w krajach Wspólnoty wzrosłą o 4,5 proc. co do skali rocznej. Jednocześni eksport obniżył się o ponad 20 procent w tym okresie. Spowodowało to zwiększenie się jego zapasów, a tym samym będzie miało wpływ na kształtowanie się cen zbytu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!