Eksport polskiego drobiu nadal rośnie

W pierwszych dwóch kwartałach 2012 odnotowano dodatni bilans w handlu żywcem, mięsem i przetworami drobiowymi, który wyniósł 453,2 mln euro. Oznacza to, że był on o 24 procent wyższy od salda z pierwszej połowy 2011 roku.

Eksport polskiego drobiu nadal rośnie
Wartość eksportu wzrosła o 18 procent do 522,7 mln euro. Natomiast średnia jednostkowa wartość wywozu zwiększyła się w ciągu roku o 1 procent i wyniosła 1,94 euro za kilogram. Największy udział w sprzedaży poza granice kraje miało mięso drobiowe (18-procentowy wzrost). Eksport obejmował w przeważającej części mięso kurcząt, ale dobry rezultat uzyskano również z wywozu przetworów drobiowych (wzrost 19-procentowy). Polskie mięso i przetwory z drobiu trafiały do państw UE, głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech.
 
Największym odbiorcą poza państwami UE był Hongkong. Wartość wywozu żywca drobiu z Polski wzrosła o 16 procent w omawianym okresie bieżącego roku. Natomiast o 65 procent odnotowano zwiększenie eksportu polskich piskląt, które zakupiła w pierwszej połowie 2012 Ukraina. Wielkość polskiego importu mięsa drobiowego w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wyniosła 47,9 tys. ton i była o 5 procent niższa niż przed rokiem. Zmalała natomiast jego wartość o 8 procent i osiągnęła poziom 69,5 mln euro.
 
W zakupach dominował żywiec drobiowy, który obniżył się w ciągu roku o 18 procent ilościowo i o 8 procent pod względem wartości. Najważniejszymi importerami żywca do Polski były Niemcy, Czechy i Słowacja. Z kolei wielkość przywozu mięsa drobiowego wzrosła o 21 procent, natomiast wartość zmniejszyła się 19 procent. Pochodziło ono głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!