Wręczenie piskląt gęsi w Ostrzeszowie

We wtorek 15 maja 2012 r. w Ostrzeszowie, w siedzibie stowarzyszenia Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupy Działania odbyło się wręczenie piskląt gęsi rasy Kołudzkiej.

Wręczenie piskląt gęsi w Ostrzeszowie
Celem tego działania był powrót do tradycji chowu polskiej gęsi przyzagrodowej. W Polsce jej początek sięga XVI wieku, natomiast w XVII i XVIII w. potrawy z gęsi owsianej gościły już regularnie na polskich stołach. Rasa Kołudzka jest to nazwa handlowa, inaczej są to białe gęsi włoskie, sprowadzone z Danii w 1962r. Dzisiaj wśród polskich gospodarstw chów gęsi zanika. Coraz rzadziej można je spotkać przy domostwach na wsi. Produkuje się 700 ton polskiej gęsiny na farmach reprodukcyjnych z czego eksportowanych jest 95%. Działanie zorganizowane przez Ostrzeszowską Lokalną Grupę Działania miało zainspirować polskie gospodynie aby wróciły do tradycji i hodowały gęsi przy swoich domostwach. Trafiły one do gospodarstw rolnych i kół gospodyń wiejskich. Tam już zastanie zadecydowane czy wręczone pisklęta będą początkiem hodowli, czy właściciel wyhoduje je na własne spożycie.
 
Wręczenie gęsi w Ostrzeszowie było elementem programu VII Ogólnopolskiego Festiwalu Pasztetników i potraw z Gęsi. Jego sponsorami byli Państwo Grażyna i Marek Sembereccy, właściciele Reprodukcyjnej Fermy Gęsi. Wydanych zostało kilkaset gąsek po 10sztuk. Dodatkowo wręczana była karma na pierwsze dni ich życia. Oprócz wręczenia odbyło się także szkolenie z zakresu hodowli gęsi, które poprowadził osobiście Pan Marek Semberecki.
 
Efekty wydarzenia jakie miało miejsce będzie można podziwiać23 września w Ostrzeszowie na odbywającym się co roku Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!