Unia Europejska drugim regionem na świecie pod względem produkcji jaj

Unia Europejska jest drugim co do wielkości regionem w skali całej ziemi pod względem wytwarzania jaj. Z danych wynika, że rocznie produkowanych jest ich 7 mln ton.

Unia Europejska drugim regionem na świecie pod względem produkcji jaj
Do największych producentów jaj zaliczamy: Francję, Hiszpanię, Włochy, Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię, a także Polskę.
 
Według prognoz Unii Europejskiej, w 2012 roku produkcja jaj spadnie o 2% w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniesie 6 931 mln ton. Główną tego przyczyną jest rezygnacja z klatek tradycyjnych. Szacunki wskazują jednak, że produkcja jaj w krajach Wspólnoty ma ponownie wzrosnąć w 2013 roku. Ocenia się, że w przyszłym roku produkcja jaj wzrośnie o 14% do 7 029 mln ton.
 
Obniżce (o 0,5%) ma także ulec konsumpcja jaj spożywczych, która wyniesie 12,68 kg na jednego mieszkańca UE, a także zużycie jaj i przetworów - spadek o 0,7% do 7,1 mln ton.
 
Ze względu na wprowadzenie zakazu sprzedaży jaj z klatek nieudoskonalonych, w początkowych okresach 2012 roku zaobserwowano gwałtowny wzrost cen jaj. W późniejszym czasie, ceny ustabilizowały się, dzięki dostosowaniu rynku unijnego do nowych warunków i odbudowy produkcji. Z kolei od sierpnia ceny znów poszły w górę ze względu na drożejące pasze dla kur.
 
Zobaczmy jak kształtowały się średnie ceny jaj w październiku bieżącego roku:
 
  • cena średnia jaj klasy L i M - 161 euro*/100 kg
  • w ujęciu miesięcznym – wzrost o 3,7%
  • w relacji rocznej i pięcioletniej – wzrost o około 40-42%
  • w porównaniu do rekordowej ceny w marcu 2012 – spadek o 18%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!