| Autor: redakcja6

Na Podkarpaciu trwają kontrole sprzedawców żywych ryb

Według zastępcy komendanta wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Rzeszowie, na Podkarpaciu odbywają kontrole sprzedawców żywych ryb.

Na Podkarpaciu trwają kontrole sprzedawców żywych ryb
Kontrole przeprowadzają strażnicy Państwowej Straży Rybackiej wraz z policjantami oraz strażnikami miejskimi. W chwili obecnej odbywają się one m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu i Przemyślu. Działania te będą prowadzone aż do wigilijnego popołudnia.
 
Strażnicy sprawdzają czy kupowane przez klientów ryby są zdrowe oraz czy nie pochodzą od kłusowników. Dużą wagę przykładają do warunków, w jakich przetrzymywane są ryby przygotowane do sprzedaży. Zwracają również uwagę na sposób ich pakowania. Ważne jest, aby ryby nie były umieszczane w workach foliowych uniemożliwiających dopływ powietrza.
 
Zdaniem pani komendant, sprzedawcy muszą posiadać odpowiednie zaświadczenia dotyczące pochodzenia oraz certyfikaty weterynaryjne.
 
Z danych PSR wynika, że od kilku lat utrzymywana jest tendencja zmierzająca do poprawy warunków sprzedaży żywych ryb. Nie odnotowuje się już tak częstych przypadków łamania prawa, co kilka lat wcześniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!