| Autor: redakcja6

Finlandia zagrożona wirusem ze Schmallenbergu, Hiszpania wolna od choroby niebieskiego języka

Jak poinformował fiński urząd bezpieczeństwa żywności (Evira), na terenie Finlandii zanotowano pierwszy przypadek tzw. wirusa ze Schmallenbergu.

Finlandia zagrożona wirusem ze Schmallenbergu, Hiszpania wolna od choroby niebieskiego języka
Fińskie władze nie były jednak zaskoczone tą wiadomością. Bowiem, już w ubiegłym roku wykryto przeciwciała wirusa, który zdążył się do tej pory rozprzestrzenić po całym kraju.
 
Przypuszcza się, że zakażenie owiec maciorek miało miejsce już we wczesnych etapach ciąży – pod koniec sierpnia bądź na początku września 2012 roku. Stąd też, urodzone w grudniu jagnięta były już zainfekowane tą chorobą. Pochodziły od tego samego stada i charakteryzowały się typowymi objawami dla tego wirusa.
 
Zdaniem fińskiego urzędu, aktywność insektów przenoszących chorobę ze Schmallenbergu, wpłynie najprawdopodobniej na zainfekowanie wirusem również jagniąt urodzonych między marcem a majem bieżącego roku. Przewiduje się, że muszki przyczyniające się do rozprzestzreniania choroby, będę napływać wraz z wiatrami z południa i południowego zachodu.
 
Jednocześnie, Hiszpania uwolniła się spod jarzma choroby tzw. niebieskiego języka, co z pewnością ułatwi Hiszpanom eksport żywych zwierząt.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!