13 państw Unii Europejskiej nie wdrożyło przepisów o dobrostanie loch do końca 2012 roku. Czekają je kary?

Z danych brytyjskiego stowarzyszenia hodowców trzody chlewnej wynika, że blisko 40% producentów trzody chlewnej na terenie Unii Europejskiej, 13 krajach Wspólnoty, nie wdrożyło do końca ubiegłego roku przepisów unijnych dotyczących zastosowania grupowego utrzymania loch i loszek.

13 państw Unii Europejskiej nie wdrożyło przepisów o dobrostanie loch do końca 2012 roku. Czekają je kary?
Według unijnej dyrektywy z dniem 1 stycznia 2013 roku należało wycofać pojedyncze kojce dla loch i loszek prośnych.
 
Wiadomo natomiast, że terminu dyrektywy dochowały w 100% jedynie: Wielka Brytania, Szwecja, Luksemburg, Austria i Estonia.
 
Dnia 28 stycznia 2013 roku, na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE, podjęte zostaną dyskusje na temat stopnia wdrożenia dyrektywy. Natomiast w lutym Komisja Europejska zamierza wystosować listy ostrzegające do wszystkich państw, które opóźniają procesy wdrożenia unijnych przepisów. Korespondencja będzie stanowiła pierwszy etap procedury naruszenia.
 
Państwa, które nadal nie dostosują sie do wymogów, będę musiały się liczyć z faktem, że zostanie przeciw nim wniesiona sprawa do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz nałożone kary ryczałtowe bądź też stawki dobowe do czasu wdrożenia przepisów unijnych w życie.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!