Od nowego roku weszły w życie przepisy dotyczące warunków utrzymania loch

Z dniem 1 stycznia 2013 roku na terenie Unii Europejskiej weszły w życie przepisy dotyczące nowych systemów utrzymania loch, zgodnie z którymi wycofane zostaną pojedyncze kojce dla loch i loszek prośnych i zastąpione grupowym systemem.

Od nowego roku weszły w życie przepisy dotyczące warunków utrzymania loch
Wśród państw Wspólnoty, które wywiązały się z pełnego dostosowania sztandarów do wymogów unijnych są: Wielka Brytania, Szwecja, Luksemburg, Austria i Estonia.

Wysoki stopień dopasowania wykazały również: Niemcy i Czechy (blisko 100%), Dania (94%) i Holandia (93%). Nieco gorzej kształtuje się sytuacja w południowej Europie, zwłaszcza w Hiszpanii (85% dostosowania) oraz we Francji i Włoszech (po 50%).

Szczegółowe dane nie zostały zarejestrowane jeszcze z centralnej i wschodniej Europy. Wiadomo natomiast, że większość dużych gospodarstw posiada zadowalający stopień dostosowania do wymogów unijnych. Również w Polsce jest on wysoki choć niestuprocentowy.

W przypadku gospodarstw oddanych do użytku lub modernizowanych po 1 stycznia 2003 roku, zakaz stosowania pojedynczych kojców, dla loch będących od czwartego tygodnia ciąży do wyproszenia, obowiązuje od maja 2004 roku.

Z szacunków wynika, że wprowadzenie nowych zmian w przepisach spowoduje zmniejszenie pogłowia loch prośnych nawet od 5 do 10% na terenie UE. W konsekwencji spadnie również liczba sprzedanych prosiąt i tuczników.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!