Spada pogłowie trzody chlewnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Z danych niemieckiej agencji analitycznej wynika, że w ostatnich trzech latach spadło o 20% (czyli o 3,5 mln sztuk) pogłowie świń w niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Należą do nich m.in.: Polska, Czechy oraz Węgry.

Spada pogłowie trzody chlewnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
W okresie od lipca 2009 do lipca 2012 roku pogłowie świń w Polsce zmniejszyło się o blisko 19%, czyli 2,7 mln szt. i osiągnęło poziom 11,58 mln sztuk.
 
W opinii ekspertów, oprócz dysproporcji między kosztami produkcji a zyskami, w większości przypadków do spadku pogłowia świń przyczynił się brak odpowiednich środków na poprawę produkcji. Wpływ na tę sytuację miało również przebranżowienie wielu producentów trzody chlewnej w kierunku bardziej opłacalnego sektora, jakim jest produkcja roślinna.
 
Analitycy prognozują, że w bieżącym roku będzie kontynuowana spadkowa tendencja w sektorze trzody chlewnej. Przełoży się to zatem na wzrost importu wieprzowiny do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!