| Autor: redakcja1

Gruszka jesiennym owocem

W kalendarzu jesień, za oknami jesień – czas pomyśleć o zdrowej diecie i owocach odpowiednich na tę porę roku.

Gruszka jesiennym owocem
Gruszki to owoce, których właściwości i wartości odżywcze są nie do przecenienia. Gruszki znane są od ponad 3 tysięcy lat. Europę podbiły na przełomie XVII i XVIII wieku.
 
Świeża gruszka, średniej wielkości ma około 60 kalorii. Gruszki zawierają wiele cennych składników mineralnych jak potas, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo oraz rzadko spotykane w owocach pierwiastki jak bor i jod.
 
W owocach występują także kwasy owocowe (kwas jabłkowy i kwas cytrynowy), węglowodany, olejki eteryczne, błonnik i pektyny. Gruszki to także źródło witamin: A, B1, B2, B6, C, PP, K.
 
W skórce gruszki i tuz pod nią znajdują się naturalne barwniki – flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami o działaniu przeciwrakowym i przeciwzapalnym.
 
Gruszki możemy spożywać na surowo lub przetworzone w deserach, kompotach, dżemach, konfiturach i marmoladach. O tej porze roku na Rynku Hurtowym w Broniszach króluje odmiana Konferencja. Za kilogram tej odmiany zapłacimy od 2 do 3 złotych. Gruszka sprzedawana jest w skrzynkach po 20 kilogramów. Poza Konferencją dostępne są inne jesienne odmiany gruszek jak: Bonkreta Williamsa, Bera Hardy, Bera Bosko, Carola, Concorde, Paten.  Za kilogram gruszek innych odmian zapłacimy od 1,75 do 2,50 złotych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!