| Autor: redakcja1

Sytuacja handlowa na Rynku Hurtowym Bronisze

Uczestnicy Rynku Hurtowego Bronisze wciąż zmagają się ze skutkami suszy rolniczej i upałami zanotowanymi w drugiej połowie czerwca.

Sytuacja handlowa na Rynku Hurtowym Bronisze
Najbardziej cierpi rynek warzyw gruntowych. Obserwujemy braki podażowe warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych. Lepiej wygląda rynek warzyw spod osłon, które są mniej narażone na warunki atmosferyczne ale wymagają większych nakładów kapitałowych i pracy ludzkiej.
 
Rynek warzyw
 
Niska podaż warzyw kapustnych: kalafiory 5-6 zł/szt, kapusta biała 4-5 zł/szt – skutki upałów – obecny rzut produkcyjny kalafiorów jest dosłownie ugotowany czyli róże są zdeformowane lub słabo ukształtowane, hurtownicy na Rynku Bronisze są zmuszeni sprowadzać kalafiory aż z Pomorza gdzie w czerwcu były lepsze warunki pogodowe.
 
Opóźniający się zbiór młodej pietruszki powoduje ciągły wzrost cen na tę ubiegłoroczną, która dochodzi momentami do 18 zł/kg a pęczek młodej z nacią kosztuje 4-5 zł.
 
Niska podaż rzodkiewek spowodowała wzrost cen do 2-2,5 zł/pęczek – „normalna” cena
to 0,8-1 zł/pęczek.

 
Od suszy i gorąca ucierpiały również szpinak, za który trzeba zapłacić 10 zł/kg a za koperek. 3 zł/pęczek, w ubiegłych sezonach szpinak kosztował około 4-5 zł/kg a koperek 1 zł/pęczek.
 
Marchew i cebula to warzywa, których cena zachowuje się dość stabilnie. Marchew kosztuje 1,6-2 zł/kg a cebula z łuską 2-2,33 zł/kg.
 
Bardzo wysokie jak na te porę roku są ceny fasolki szparagowej 10-13 zł/kg – spowodowane brakiem fasolki polnej, która również wyschła. Producenci z okolic Potworowa i Przytyku narzekają również na kłopoty z zatrudnieniem pracowników do zbioru fasolki, który jest bardzo czasochłonny w porównaniu ze zbiorem np. papryki, bakłażanów i cukinii.
 
Zwiększająca się podaż krajowych papryk powoduje sukcesywny spadek cen. Papryka czerwona kosztuje obecnie 6-9 zł/kg a zielona 2,75-3,5 zł/kg, bakłażany 3-4 zł/kg, cukinia 3,5-4,5 zł/kg.
 
Pod koniec opisywanego okresy zaobserwowaliśmy wzrost cen ogórków szklarniowych i gruntowych 3-3,5 do 4 zł/kg.
 
Również zdrożały pomidory czerwone do poziomu około 4-4,5 zł/kg i malinowe do 5 zł/kg
W 2017 roku kilogram ziemniaków odm. Irga kosztował około 45 groszy w 2018 roku 75 groszy a obecnie trzeba zapłacić za nie 2-2,33 zł/kg, jeszcze droższe są odmiany Irys i  Catania 2,66 zł/kg.
 
Rynek owoców
 
Największe zainteresowanie konsumentów skierowane jest obecnie na owoce jagodowe czyli: porzeczki, borówki, maliny, jeżyny i agrest. Są one najczęściej konfekcjonowane w opakowania 0,25 i 0,5 kg dla wygody sprzedawców a przede wszystkim konsumentów.
 
Porzeczki czerwone i białe kosztują 7-8 zł/kg, tańsze są czarne 3,5-4,5 zł/kg, agrest 5-6 zł/kg.
 
Delikatesowym towarem są jeżyny bezkolcowe, za które trzeba zapłacić 15-20 zł/kg ale na szczęście są one konfekcjonowane po 0,25 kg.
 
Pojawiły się pierwsze krajowe śliwki. Na razie są to odmiany Herman i Kometa w cenie 3-4 zł/kg.
 
Wysoka podaż krajowych moreli przywożonych przez plantatorów z okolic Sandomierza. Cena spadła do przedziału 2,75-4,5 zł/kg w zależności od kalibru.
 
Niestabilne ceny malin, które wahają się od 8-16 zł/kg.
 
Coraz wyższe ceny czereśni 7-14 zł/kg w zależności od jakości ( sortowanie). Wyższe ceny osiągają owoce wychodowane pod tzw daszkami, które dają ochronę przed suszą, upałem i gradem.
 
Wzrosła podaż wiśni a cena spadła do poziomu 3,5-4 zł/kg.
 
Niskie ceny borówki amerykańskiej, którą można kupić już od 13 do 20 zł/kg.
 
Letnie jabłka to nadal tylko Erly Geneva i Papierówka cena dość niska jak na te porę bo około 3 zł/kg.
 
Arbuzy sukcesywnie tanieją ze względu na rosnącą konkurencję – cena od 1.6 do 2,3 zł/kg.
 
Duża podaż owoców pestkowych (morele, brzoskwinie, nektaryny, śliwki) przywożonych z Hiszpanii, Grecji i Włoch ceny od 3,5 do 4,5 zł/kg.
 
W nadchodzącym tygodniu należ spodziewać się wygaśnięcia importu papryk z Hiszpanii i Holandii – powodem jest mocne wejście rajowej produkcji.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!