Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce (maj 2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W maju 2015 r. podobnie jak w miesiącu poprzednim zanotowano umiarkowane zwyżki cen na rynku...

W maju 2015 r. podobnie jak w miesiącu poprzednim zanotowano umiarkowane zwyżki cen na rynku bezpośrednich nośników energii – podaje Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny paliw

Ceny zwiększono przeciętnie o 0,2%, w tym najbardziej wzrosły ceny paliw ropopochodnych, np. oleju opałowego o 2,2% i benzyny o 1,9%. Podwyżki cen paliw ropopochodnych wynikały głownie ze wzrostu cen ropy naftowej na globalnych rynkach.

 

W obrębie 12 miesięcy ceny nośników energii zmalały jednak przeciętnie o 5,7%, co wynikało z uwarunkowań na globalnym rynku surowców energetycznych. Najbardziej w tym czasie potaniał gaz propan-butan LPG o 20,5%, olej opałowy o 14,2% oraz olej napędowy o 12,1%. W najbliższych miesiącach letnich ceny paliw ropopochodnych mogą jeszcze tradycyjnie się zwiększyć. Zwyżkom cen będą sprzyjać notowane od kilku miesięcy wzrostowe trendy cen ropy naftowej na światowych rynkach.

 

Na świecie surowce energetyczne wyraźnie drożeją kolejny miesiąc. W maju 2015 r. przeciętny ich wzrost wyniósł 7,9% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego, w tym ropa Brent zdrożała o 8,7%, a gaz ziemny o 3,5%. Obserwowana w maju zwyżka cen ropy naftowej wynikała przede wszystkim z ograniczenia wydobycia w USA.

 

Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że relatywnie niski poziom cen ropy naftowej pod koniec 2014 r. i w pierwszych miesiącach 2015 r. spowodował wyraźny spadek rentowności wydobycia surowca z łupków. W czasie zaledwie kilku miesięcy liczba odwiertów w USA zmalała prawie o połowę, osiągając najmniejszy poziom od 2010 r. Ceny bezpośrednich nośników energii były w maju 2015 r. przeciętnie o 39,5% mniejsze niż rok wcześniej, w tym ropa Brent potaniała o 41,3%, a gaz ziemny o 32,8%.

Wzrost cen środków ochrony roślin

Na rynku krajowym umiarkowanie zwiększył się popyt na środki ochrony roślin, co skutkowało nieznacznymi wzrostami cen. Ceny pestycydów zostały zwiększone średnio o 0,3%. W czasie 12 miesięcy ceny środków ochrony roślin wzrosły przeciętnie o 1,5%.

 

Ceny materiałów budowlanych w maju 2015 r. obniżyły się o 0,4% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego i o 1,9% wobec zeszłego roku. Trwający od początku 2015 r. wzrost cen maszyn rolniczych został zahamowany. W maju średnie ceny pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. W trakcie roku wzrosły one o 3,5%, w tym najsilniej podrożały kultywatory o 11,7%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania
 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania

  Do obszarów proekologicznych (EFA) w ramach zazielenienia rolnicy mogą zaliczyć liczne elementy, o ile spełniają one warunki uznawania ich za obszary EFA, w tym międzyplony lub pokrywę zieloną w...
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.

  Z danych udostępnionych przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że w maju 2017 r. sprzedaż ciągników w Polsce osiągnęła poziom 799 szt., co oznacza, że była wyższa o 72...
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w lipcu 2017 r.
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w lipcu 2017 r.

  Jak wynika z danych zebranych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, w lipcu bieżącego roku odnotowano wzrost sprzedaży ciągników rolniczych wobec czerwca br. Łączna...
 • ZIELONE AGRO SHOW już w najbliższy weekend!
 • ZIELONE AGRO SHOW już w najbliższy weekend!

  Już w ten weekend, od 27-28 maja odbędzie się kolejna edycja Wystawy ZIELONE AGRO SHOW 2017. Miejscem spotkań wystawców, zwiedzających gospodarzy i nie tylko, będzie Moto Park w miejscowości...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl